Čištění uší pomocí svíček

Součástí běžné hygieny člověka by nemělo být pouze mytí, a nezbytná péče. Na co se velmi často zapomíná, to je čištění uší. Přitom jsou jedinci, kterým se tvoří velké množství ušního mazu, který je tak při špatném vyčištění vidět, což je vzhledem k okolí poměrně nepříjemná situace. Na druhou stranu je třeba zmínit, že i příliš časté čištění rozhodně není to správné. Ostatně pojďme se tedy podívat, jak na to.

Maz je obvykle vytlačován z ucha ven

Je naprosto přirozenou věcí, že se v oblasti zvukovodu vytváří ušní maz. Ten je tvořen především nečistotami, které se do ucha dostanou. Právě díky mazu se mohou dostat ven, a nikoliv k ušnímu bubínku. Maz je navíc zcela samovolně vytlačován pryč od ušního bubínku, což znamená, že bychom si měli uši čistit pouze u ústí zvukovodu – tedy z našeho pohledu na začátku ucha. Ideální volbou jsou poté běžné vatové tyčinky, kterými v ústí zvukovodu plynule a jemně kroužíme, čímž se na ně může samotný maz nabalovat, a ten je tak odstraněn.

Pozor na přílišnou intenzitu

Jak z výše uvedeného vyplývá, jelikož je maz vytlačován sám, v podstatě není nutné se snažit o to, abychom tyčinku do ucha zasunuli co možná nejvíce. Naopak tímto konáním vytlačený maz dostáváme zpět, čímž našemu uchu v principu ubližujeme. Stejně tak mu můžeme ublížit i samotnou tyčinkou, zvláště pokud je obalena tvrdší vatou, která může jemnou kůži na uchu poškrábat. Doporučuje se tak tyčinky jemně navlhčit.

Svíčky do uší zrychlí přirozený proces

Co kromě běžného čištění také existuje jsou speciální svíčky do uší. Ty fungují na jednoduchém principu, kdy hořením vzniká podtlak, a ušní maz je tak „vytahován“ ven. V podstatě se tak jedná hlavně o zrychlení přirozeného procesu. Taktéž existují možnosti speciálních sprejů s kapalinou, které mohou uvolnit hlavně maz, který se usazuje na stěnách zvukovodu.

Fotografie publikována se svolením marin Photography/FreeDigitalPhotos.net