Dluhová spirála a 4 kroky jak z ní ven…

Nakupovat na dluh patří v České republice k součástem moderního životního stylu. S narůstajícím počtem lidí, jež si berou stále nové půjčky na zajištění lepšího životního standardu, roste také počet těch, kteří se dostávají do potíží se zadlužením. Nejlépe na dluhy zabírá prevence. Jak ovšem postupovat v případech, kdy jste se dostali do platební neschopnosti a na paty vám šlape hned několik věřitelů?

Dluhová spirála

Pojem dluhová spirála chcete-li, dluhová past slýcháváme poměrně často. Dostat se do ní není zase tak těžké. Stačí udělat pár špatných rozhodnutí, které vedou k neschopnosti splácet své závazky z pravidelných příjmů. Nezřídka to většina řeší tím, že si půjčí znovu a za ještě mnohem horších podmínek. Poté naskakují další sankce a dluhová spirála se roztáčí na maximum. Přestože se jedná o tíživou a nepříjemnou situaci, existuje cesta ven. Základem je postavit se svým problémům čelem, komunikovat s věřiteli a vše řešit zavčasu. Nelze očekávat, že se problémy vyřeší samy a ideálně přes noc. Cesta k oddlužení vede přes dílčí krůčky a dá to kus práce.

První krok – aktuální výše dluhů

Často mají lidé dluhy u několika institucí naráz a mohou na některé i zapomenout. Máte-li několik půjček a ztrácíte přehled o tom, kolik kde dlužíte, začněte s vytvářením přehledu. Jestliže nezjistíte aktuální výši vašeho dluhu, nikdy nebudete moci překonat tyto potíže. Archivujte si výpisy, složenky i upomínky ke všem úvěrovým produktům. Počínaje půjček přes kreditní karty, až po leasingy či hypotéku. Jedině tak se dopídíte finální výše dluhu.

Nejdříve začněte splácet ty splátky, jež měly být už dávno uhrazeny. Inventuru proveďte rovněž v platbách vůči správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně, telekomunikačním společnostem, podnikům dodávajícím energie jako voda, elektřina a plyn. Také je možné zažádat o výpis z registru dlužníků.

Druhý krok – Aktivní komunikace s věřitelem

Víte-li předem, že nemáte dostatek financí na uhrazení pravidelné splátky, uvědomte ihned protistranu a aktivně navrhněte, jak řešit situaci. Možností existuje celá řada. Lze požádat o odklad či snížení splátek nebo konsolidaci – ta slučuje veškeré půjčky do jediné. Rozhodně nedělejte mrtvého brouka a nedoufejte, že se dluhy zázrakem zmizí. Po dobu vaší nečinnosti narostou dramaticky úroky z prodlení, penále a další sankce. Snažte se zamezit tomu, aby protistrana řešení pohledávek přenechala třetí straně. S exekutory se nevyjednává zrovna dobře, vstřícnost od nich rozhodně nečekejte.

Třetí krok – Ošéfujte si své útraty

Přizpůsobte rodinný rozpočet momentální situaci a po dobu jednoho měsíce sledujte, jaké máte výdaje. Roztřiďte si své výdaje na položky nezbytné: jako výdaje na bydlení, potraviny či dopravu. Poté označte zbytné položky, bez nichž se můžete obejít – tyto výdaje omezte a uspořené finance použijte k uhrazení části dluhu. Můžete také prodat přebytečný majetek. Jako je například televize, automobil, chalupa. A to předtím než vám je stejně zabaví exekutoři.

Čtvrtý krok – Požádejte o pomoc dluhovou poradnu

Přerostly-li vám dluhy už přes hlavu, existují dnes specializované dluhové poradny a různé státní neziskové organizace. Ty lidem pomáhají ve finančně svízelné situaci, kde vám řeknou, jaké možnosti existují, poradí s právními úkony, vysvětlí podmínky smluv a poskytnou v případě potřeby i praktickou pomoc.

Obrázek: pixabay.com