Řeřicha v kuchyni – jak jí vypěstovat?

Hned na úvod je potřeba zmínit, že řeřicha představuje výtečný zdroj vitamínu C, E, B1, B2, K a betakorotenu. Mimo jiné se v ní nachází i mnoho nejrůznějších minerálních látek jako je hořčík, vápník, železo, jód či draslík.

Obsahuje také mnohé enzymy, které však ztrácejí na svých účincích při tepelné úpravě. Z tohoto důvodů je lepší konzumovat řeřichu syrovou.

Zdraví prospěšné účinky řeřichy

Její pravidelnou konzumací dokážete zrychlit svůj metabolismus, zlepšit trávení i tvorbu krve. Velkým pomocníkem je i na problémy spojené s močovým měchýřem a čištění dýchacích cest. Působí i jako přírodní detoxikační prostředek, protože zbavuje naše tělo škodlivin. Příznivé účinky má na trávení – podporuje produkci trávicích šťáv, činnost jater a žlučníku. Dokonce zvyšuje sexuální energii, plodnost a laktaci. Mimo vitamínů a minerálů se pyšní éterickými oleji a silicemi s antibiotickými účinky.

Jak snadno vypěstovat doma řeřichu

Řeřichu si lze vypěstovat i doma, třeba na tácku. Nejdříve si musíme opatřit její semínka v prodejně se zdravou výživou či v květinářství, pak už stačí pouze papírová utěrka nebo vata a tácek. Papírovou utěrku navrstvíme, namočíme a položíme na ní semínka, která musí mít neustále vlhko, ale nesmí plavat! Tácek umístíme někam do temna na 3 dny. Vyrůst by řeřicha měla přibližně do výšky 4 cm.  Poté jí můžeme dát na okno a čekat až se zazelená. Jakmile se tak stane, je vhodná ke konzumaci. Sklízí se tak, že ji jednoduše odstřihnete nůžkami.

Obrázek: pixabay.com