Víte, jak se správně servíruje voda?

Voda nepatří pouze k životní nutnosti a každodenní samozřejmostí, jež uhasí žízeň. Má také specifické chuťové vlastnosti, které ovlivňují například víno, menu, kafe či koktejl, jehož součástí je i voda. Schopnost a vliv vody povzbudit chuťový zážitek z nápojů či potravin si uvědomují rovněž šéfkuchaři a sommeliéři, kteří začínají zařazovat do nápojových lístků i vodu.

Snoubení jídla s vodou má podobné principy jako je tomu u vína. Jemnější úpravy vyžadují chuťově méně výrazné vody, jež nebudou výsledný gurmánský efekt nijak narušovat. Vedle toho jídla grilovaná, kořeněná, zvěřina a červené maso vyžadují použití výraznější minerální vody s vyšším obsahem sodíku a hořčíku s perlením.

Co voda – to jiná chuť

Perlivá, minerální, lehká stolní…to jsou všeobecně známá označení vod, ovšem tím to zdaleka nekončí. Každý „chuťový odstín“ vody nalezne své uplatnění a měl by podtrhnout chuť hlavní složky pokrmu, nechat vyniknout aromatice a chuťovým nuancím vína apod. Přes svou netušenou rozmanitost nesmí voda nikdy pozbýt svůj hlavní účel – osvěžit a zahnat žízeň.

Jak podávat vodu?

I podávání vody má svá specifika, podobně jako u vína. Velmi nízká teplota, přibližně pod 8 stupňů, tlumí chuť vody a zároveň oslabuje vjemy chuťových pohárků pro konzumaci jídla nebo vína. Naopak méně vychlazená voda pokojové teploty nepůsobí osvěžujícím dojmem a narušuje chuťový zážitek. Optimálně by se měla voda podávat při teplotě 12 – 15 stupňů. V horkých letních dnech u lehkých vod i něco méně.

U výraznějších minerálních vod, kde si chceme vychutnat její specifika a nebereme vodu pouze jako vhodných doplněk jídla či vína může být teplota podávání ještě o něco vyšší. Lidský organismus je z 70% tvořen vodou. Už z tohoto důvodu by neměla voda být jen okrajovou záležitostí, které nevěnujeme pozornost. Voda je nedílnou součástí našich životů a její svět má nespočet „chuťových odstínů“ a láká k bližšímu prozkoumání.

Obrázek: pixabay.com