Žít jinak, žít zdravě, žít BIO

Mnoho lidí při zaslechnutí slova BIO kosmetika pomyslí na předražené výrobky. Stále častěji se o této skutečnosti diskutuje, lidé se pořád ptají: z čeho se BIO kosmetika vyrábí, je opravdu lepší než ta, která obsahuje chemii? A jak vlastně opravdovou přírodní kosmetiku poznat?

BIO boom

Je to už pár let, kdy Čechy otřásla vlna BIO potravin. Začali si uvědomovat, že není špatné opět myslet na přírodu, spojení jejích produktů s námi samotnými. Uvědomují si skutečnost toho, že nešetrné hospodaření za použití pesticidů a dalších látek zhoršuje kvalitu vody a životního prostředí. Nejdříve se tedy objevovaly výrazně drahé BIO potraviny. Postupně se ale stávají dostupnějšími a BIO proniká například do oblasti kosmetiky. BIO kosmetika snižuje podíl chemie v produktech, prosazuje přírodu a je výrazně proti testování na zvířatech.

Označení BIO a přírodní

Tvrzení, že BIO kosmetika je přírodní kosmetika, není tak zcela pravdivé. O čem to tedy celé je? Přírodní kosmetika je taková, která používá přírodní suroviny, minerály a neobsahuje chemické látky, ropné deriváty, syntetická barviva. A BIO kosmetika je na složení produktů ještě přísnější. Podle certifikátů jako jsou FCS, VEGAN nebo ECOCERT se určuje to, zda byly ingredience pocházející z ekologického zemědělství nebo například certifikovaných volných sběrů.

BIO kosmetika

Pokud se tedy hovoří o BIO kosmetice, jde o takovou, u které nehrozí alergické reakce, podráždění. Místo ropných olejů se využívají rostlinné oleje. Parabeny jsou potom zastoupeny alkoholem a umělá barviva zastupuje například karamel. Co je pro BIO kosmetiku zásadní, je minimální zátěž životního prostředí.

Kde takovou kosmetiku koupit?

Při zvýšení poptávky po BIO kosmetice vzrostla i dostupnost. Je tedy k sehnání téměř ve všech obchodech. Drogerie, lékárny i internetové obchody nabízí nejrůznější produkty nejrůznějších značek. BIO kosmetice propadla také Adéla Tinhoferová, studentka, která pořizuje produkty na tělo a pleť pouze od kosmetiky Brazil Porducts. Jde o dodavatele, který využívá darů přírody Jižní Ameriky, jako je arganový olej, amazonský bílý jíl, para ořechy, olej ze semen buriti – což je jeden z nejbohatších zdrojů beta-karotenu. A navíc disponuje výše uvedenými certifikáty.

Poměr ceny a kvality

Je tu však stále skutečnost, že lidem se nelíbí poměrně vyšší cena takové kosmetiky, než je u té, která je běžně v regálech supermarketů a samoobslužných prodejen. Mnoho lidí nechce přijmout fakt, že kontrola a péče o kvalitní výrobky se v ceně zkrátka odrazí. Při pomyšlení na poměr cena-kvalita si můžete uvědomit, že investice do takových přípravků se vyplatí. Nikdy není pozdě začít myslet na přírodu a na to, co je lepší pro nás samotné. Chemie, nebo příroda?

Obrázek: pixabay.com