Česnek má kromě jedinečné chuti i pozitivní vliv na zdraví, o kterém většina lidí neví

Fotografie: Freepik

Česnek je jednou z nejstarších plodin, o které se zmínili již staří Sumerové před více jak 4,5 tisíci lety. Jeho specifická chuť a vlastnosti, které se nejlépe uplatňují v gastronomickém odvětví, jsou známy po celém světě. Kromě toho, že česnek dokáže každému pokrmu dodat jedinečnou chuť, je pro člověka také velice užitečný. Přečtěte si o všech pozitivech i negativech česneku a zjistěte, co všechno může lidskému organismu předat.

Využití česneku v historii

Česnek je lidstvu prospěšný už od pradávna a spousta národů dokázala využít jeho pozitivní vlastnosti různými způsoby. Byl uctíván pro své „magické“ schopnosti a byl používán jako zbraň proti škůdcům, kteří se rozhodli útočit na vzácné rostliny. Egyptští faraoni jej začleňovali do stravy svých dělníků, aby měli dostatek energie a síly pro náročné stavby pyramid.

Starověcí Řekové si jej míchali s medem, aby posílili svou mužnost a očistili plíce. A Římané nosili palice česneku jako talismany. V dnešní době je za hlavní město česneku oficiálně považováno španělské město Las Pedroňeras.

Výhody užívání česneku

Co všechno nám tato plodina může předat? Jak už bylo zmíněno, především jedinečnou chuť, která z každého pokrmu vytvoří něco speciálního. Přestože nelahodí našemu dechu, rozhodně lahodí našim chutím a žaludku. To ale není vše. Vybrat si můžete i z následujících vlastností:

  • Funguje jako lék proti nachlazení
  • Působí jako prevence před onemocněním ústní dutiny a dásní
  • Je antialergenní
  • Zpomaluje proces stárnutí
  • Zlepšuje funkci jater

Lék proti nachlazení

Česnek obsahuje látku zvanou alicin. Obecně platí, čím aromatičtější česnek, tím více této látky obsahuje. Alicin posiluje imunitní systém a má antivirové vlastnosti. Doporučuje se konzumovat 1 – 2 stroužky česneku denně, aby naše tělo získalo potřebnou dávku alicinu a mohlo efektivně bojovat proti nachlazení.

Pomoc pro zuby

Vlastnosti česneku výrazně snižují rozvoj zánětlivých onemocnění ústní dutiny a dásní. Kromě toho dokáží odstranit již existující zánětlivé procesy v ústech. Stopové minerály zvané fytoncidy, které se nacházejí uvnitř každého stroužku česneku, mají silné baktericidní schopnosti. Ve své podstatě dokáže česnek zničit patogenní mikroorganismy.

Antialergen

Další užitečnou látkou v česneku je ethyl-acetát, který potlačuje výskyt histaminových proteinů, jež jsou výsledkem vstupu alergenů do těla. Jinými slovy, stroužek česneku může potlačit reakci těla na sezónní alergie, jejichž příznaky jsou slzení, pocení, zarudnutí pokožky atd.

Zpomalení procesu stárnutí

Alicin, který pomáhá v boji proti nachlazení, se může pyšnit i vlastnostmi silného přírodního antioxidačního prostředku. S dostatečným množstvím této látky v našem těle bude pokožka méně vystavena různým poškozením a vlivu času. Zůstane tedy déle zdravá a mladá.

Lepší funkce jater

Česnek pomáhá játrům v jejich přirozené funkci, zejména detoxikaci. Zatímco játra očisťují naše tělo od všech toxinů a škodlivých látek, česnek vylučuje látky, které zvyšují produkci jaterních enzymů podílejících se na detoxikaci.

Kdo by neměl česnek konzumovat?

Přesto, že má česnek několik výhod, pro některé lidi není tím pravým ořechovým. Vyvarovat by se mu měli především lidé, kteří se snaží zhubnout, protože česnek zvyšuje chuť k jídlu, zároveň není vhodný pro jedince, jež mají problémy se žaludkem, střevy a ledvinami. Stejně tak by jej měly vynechat těhotné a kojící ženy.