Už žádné drhnutí spár na podlaze kartáčkem. Hodiny těžké dřiny budou minulostí díky unikátnímu čistícímu prostředku

Fotografie: Depositphotos

Spáry v podlaze v koupelně, kuchyni i v chodbě po nějaké době začnou šednout, a navíc se v nich drží nečistoty. Je tedy nutné je pravidelně čistit.

Někdo používá na čištění chemikálie, jiní používají přírodní produkty. Pokud chcete bojovat proti škodlivým účinkům vlhkosti, jež se drží zejména v koupelně, a odstranit ze spár prach, nečistoty nebo plísně, můžete místo chemie použít pět jednoduchých metod s využitím věcí, které máte jistě doma. Čištění tak nebude finančně náročné, a navíc bude ekologické.

Využít lze bílý ocet

První z možností, jak ekologicky vyčistit spáry v podlaze, je využití bílého octa. Ten ostatně můžete použít k čištění celého domu. V případě, že chcete vyčistit zašlé spáry, zahřejte bílý ocet a poté do něj ponořte starý zubní kartáček. Tímto přípravkem pak spáry pořádně vyčistěte a na závěr je opláchněte čistou vodou. Dalším produktem, který můžete použít, je jílový kámen. Ten taktéž neobsahuje chemikálie a má v domácnosti více využití.

Fotografie: Freepik

Jílový kámen má schopnost odstraňovat skvrny. Spáry mezi dlaždicemi je vhodné drhnout vlhkou houbou s jílem. Na závěr je třeba vše důkladně opláchnout a setřít čistou navlhčenou houbičkou. Vhodný na čištění zašlých spár je také uhličitan vápenatý. Výrobek z něj je jemný prášek, který je nutné smíchat s vodou a vytvořit tak pastu. Tu potom rozetřete na spáry dlaždic a necháte hodinu působit. Následně vše vydrhnete kartáčem a opláchnete vlažnou vodou.

Černé mýdlo či jedlá soda

K čištění spár mezi dlaždicemi je možné použít také černé mýdlo. Stačí ho aplikovat na špinavé spáry navlhčeným štětcem a třít tak dlouho, dokud se nečistoty usazené ve spárách neuvolní. Poté je ideální podlahu opět opláchnout vlažnou vodou a utřít čistým hadříkem. Černé mýdlo lze využít i na mytí nádobí nebo úklid ostatních ploch domácnosti. Pokud máte domácí mazlíčky, můžete černým mýdlem pečovat o jejich srst.

Fotografie: Pixabay

Posledním přípravkem je obyčejná jedlá soda, která je velmi dobrým pomocníkem. Jedlá soda povrchy bělí a také odstraňuje vodní kámen. Jestliže chcete sodou vyčistit spáry, je ideální ji využít společně s bílým octem. Stačí si z nich vytvořit kašičku nebo povrch nejprve postříkat octem a poté posypat sodou v prášku. Důležité je směs nechat působit deset minut a potom vydrhnout štětcem a opláchnout čistou vodou.

Zdroj: Goodhousekeeping