Deprese: Příznaky, které naznačují, že máte problém, aniž byste o tom věděli

Fotografie: Depositphotos

Deprese je nemoc, která ovlivňuje duševní i tělesné zdraví. Mnohdy však může být nerozpoznaná a cesta k účinné léčbě zdlouhavá.

Pod diagnózou deprese si často představujeme člověka, kterého takzvaně nebaví život. Je smutný, bez nálady a bez chuti do běžných aktivit. To jsou sice časté projevy, ale existují i méně známé náznaky, že člověk touto nemocí trpí. Přitom on ani jeho okolí si to nemusí vůbec uvědomovat. Rozpoznání deprese a zahájení včasné léčby dává velkou naději na plné uzdravení. U kterých příznaků bychom tedy měli zpozornět?

Problémy se spánkem

Deprese není čistě duševní onemocnění. Výrazně ovlivňuje i fyzickou stránku člověka a biologické procesy v těle. Spánek tedy patří do jedné z oblastí, která může být kvůli depresi narušena. A to v nejrůznějších podobách. Může se jednat o nemožnost usnout, časté noční buzení, nebo naopak neobvykle dlouhý spánek.

Únava a vyčerpání

Jestliže pociťujete celodenní únavu, přestože spíte dostatečně, můžete se potýkat s jedním z projevů deprese. Obzvlášť pokud nejste kvůli únavě schopni plnit běžné povinnosti a zanedbáváte je. Máte-li vyloučený únavový syndrom nebo jiné onemocnění, možná byste měli vzít v potaz i tuto diagnózu.

Fotografie: Pexels

Chronické bolesti

Deprese se může projevovat bolestmi na hrudi, bolestí svalů, kloubů apod. Tyto bolesti mnohdy nemají příčinu v jiné diagnóze a časem přejdou v chronické. Chronická bolest pak sama o sobě způsobuje i psychické nepohodlí a spirála se začne roztáčet. Lidé s depresí mají dokonce třikrát vyšší riziko, že budou trpět chronickými bolestmi.

Trávicí problémy

Náš mozek a trávicí systém jsou úzce propojené, proto se duševní nepohoda často projevuje zažívacími obtížemi. I u krátkodobé neurózy se objevuje nevolnost a bolesti žaludku. Deprese však mohou vést až k poruchám příjmu potravy. Jak k anorexii, kdy postižený není schopný nic sníst, tak i k přejídání a následné bulimii.

Bolesti hlavy a zad

Migréna často doprovází depresi. Riziko je třikrát vyšší než u zdravých lidí. To stejné platí i u bolestí zad a krku. Tělo totiž vždy reaguje na nevědomé stažení svalů, kdy v dlouhodobém hledisku se toto svalové přetěžování projeví právě bolestmi. Tyto příznaky doprovází i jiná duševní onemocnění, jako je úzkostná nebo panická porucha.

Sexuální problémy

Osoby s depresí mají vysoké riziko, že ztratí přirozený zájem o sex. Často se s nepříjemnými stavy, které deprese způsobuje, snaží bojovat nadměrným užíváním alkoholu, jenž tento problém ještě více prohlubuje. To stejné platí i o lécích na předpis, které mohou libido ještě více snižovat.

Fotografie: Freepik

Nemusíte hned spěchat k psychiatrovi, pokud na sobě pozorujete některý z těchto příznaků. Vždy je potřeba mít vyloučena jiná onemocnění. Přesto byste měli mít na paměti, že i urputné tělesné problémy mohou souviset více s duševním onemocněním než s tím fyzickým. Včasné rozpoznání deprese totiž hraje výraznou roli v pozdější léčbě. Ta je pak mnohem kratší a má velmi dobré výsledky.

Zdroj: National Library Of Medicine