Hrady a zámky aneb kam vyrazit na výlet?

Přemýšlíte-li kam vyrazit s rodinou na prodloužený víkend, jakmile počasí začne být přívětivé, zkuste navštívit hrady, zámky a další památky. Popisy expozic, otevírací dobu, fotogalerii, dopravu, ubytování a další informace dnes získáte lehce online. Pak už jen stačí vybrat zámek, hrad, tvrz nebo zříceninu a vyrazit vstříc dobrodružství.

Skutečný zážitek budete například mít z návštěvy historického hradu založeného roku 1348, jež se tyčí nad třpytivou hladinou řeky Berounky. Řeč není o nikom jiném než o hradu Karlštejnu – svědka naší nejkrásnější historie.

Karlštejn a korunovační klenoty

Hrad nechal postavit Karel IV. jako klenotnici, která ukrývala korunovační klenoty Svaté říše a později také Svatováclavskou korunu. Cennosti byly ukryty v kapli sv. Kříže – nejpěknější prostor hradu zdobený polodrahokamy, hvězdami z benátského skla, zlatem a úchvatnou portrétovou galerií. V letech 1355 pobýval osobně již Karel IV. na hradě a dohlížel na stavbu i celkovou výzdobu interiérů. Hrad byl stavebně dokončen v roce 1365. Romantické ubytování na Karlštejnu vás opět přenese do dob dávno minulých a budete tak moci nasát skutečnou atmosféru z dob 14. století.

hotelmlynkarlstejn_01

Od gotiky po dnešní vzhled

V dobách husitských válek poskytl hrad úkryt korunovačním klenotům, které zde s krátkými pauzami zůstaly ukryty téměř 200 let. V roce 1480 byl hrad upraven na gotický. V 16. století pak prošel novou úpravou a získal renesanční nádech. Poslední stavební úprava z 19. století vdechla hradu dnešní podobu. Hotel Karlštejn, který nabízí stylově zařízené pokoje, se nachází v překrásném prostředí chráněné oblasti Český kras na břehu Berounky v těsné blízkosti středověkého hradu.

hotelmlynkarlstejn_02

Do Prahy je to kousek

Ani v případě nákupů a prohlídky našeho hlavního města Prahy to nebude mít daleko – pouhých 25 kilometrů. Romantická příroda, duch minulosti, vymoženosti moderní doby a restaurace Karlštejn tak vytváří ideální místo pro romantické výlety, relaxační pobyty, svatby a rodinné akce.

Hrady a zámky v okolí

Mimo Karlštejnu lze navštívit i další krásné památky. Jedná se například o hrad Křivoklát, zříceniny hradů Žebrák a Točník, zámek Březnice nebo Hořovice. V těchto místech nebudete mít o bohatý program nouzi.

Obrázek: pixabay.com


loading...

Řekněte ostatním, co si myslíte