Mladá žena onemocněla rakovinou dělohy. Místo operace ji vyléčila gravidita

Fotografie: Freepik

Poté, co se mladé ženě potřetí vrátila agresivní rakovina dělohy a děložního čípku, jí lékaři nedávali příliš šancí na uzdravení. Ona ale nezemřela, naopak, otěhotněla a vyléčila se.

Úmrtnost žen, kterým byla diagnostikována rakovina děložního hrdla (čili rakovina děložního čípku), je až děsivě vysoká. Z celkového počtu těch, které jí ročně onemocní (diagnostikována je 800 – 900 ženám), jich zemře neuvěřitelných 40 %. Proto, když se jednadvacetileté Christině Kapatou i přes podstoupené operace tato rakovina potřetí vrátila, nedávali jí lékaři příliš vysokou nadějí na přežití. Ona ale všechny překvapila. Nejen, že otěhotněla, ale rovněž nemoc definitivně porazila.

První diagnózu si vyslechla v pouhých 19 letech

Christina Kapatou žila naprosto běžný život, který se v žádném směru nevymykal. O to víc byli její bližní překvapeni, když ji lékaři poslali na opětovné odběry krve. Z těch, které jí provedli při pravidelné preventivní prohlídce v 19 letech, totiž nabyli přesvědčení, že není vše v pořádku. Jejich podezření se bohužel potvrdilo. Christině následně diagnostikovali tzv. neoplazii, tedy novotvoar, což je nově vytvořená tkáň v epitelu, která se určitým způsobem liší od normální tkáně.

Fotografie: Depositphotos

V běžné praxi se jako neoplazie označují maligní (čili zhoubné) tumory a prekanceróza (čili přednádorový stav, respektive stav, který předchází vzniku maligního tumoru). Ačkoliv Christina okamžitě podstoupila operaci, o 14 měsíců později – v té době jí již bylo 20 let, jí lékaři sdělili nepříjemnou zprávu. Nejen, že se rakovina vrátila, ale také v o něco agresivnější formě. Mladá žena byla nucená přerušit studium na univerzitě a vrátit se do rodných Atén, kde podstoupila léčbu.

Fotografie: Freepik

Po třech dlouhých měsících jí nicméně lékaři doporučili operaci. Při té by jí odstranili kus dělohy a děložního čípku, což by ji zanechalo trvale neplodnou. Pro Christinu to bylo období těžkého rozhodování. Nakonec se rozhodla pro své vlastní zdraví a doporučenou operaci podstoupila. Avšak ani ta jí nepomohla. O dalších 11 měsíců později (v té době jí bylo 21 let) jí lékaři diagnostikovali rakovinu potřetí a opět ještě o něco agresivnější formu.

Mladou ženu zachránilo těhotenství

Ve svých pouhých 21 letech tak musela Christina přijmout nejistý osud. Lékaři jí navrhovali odebrání celé dělohy, což by snížilo riziko, že se v budoucnu rakovina vrátí. Ovšem takovým zákrokem by ji připravili i o možnost umělého početí. Ačkoliv byla Christina pro tuto operaci rozhodnutá, nakonec ji nepodstoupila. Zasáhl totiž osud a ona neplánovaně otěhotněla. Protože jí lékaři sdělili, že nemůže počít přirozenou cestou, zpočátku nevěděla, jak s nově nabytou informací naložit.

Fotografie: Freepik

Nakonec se rozhodla pro donošení dítěte. Její gynekolog mladou ženu seznámil se všemi riziky a poukázal na fakt, že vůbec není jisté, zda dítě donosí a zda bude zdravé. Christina nicméně svého syna donosila a dokonce porodila i přirozenou cestou. Zařadila se tak mezi velmi malou skupinu žen, která i přes nedostatečnost děložního čípku a dělohy porodila dítě, které počala přirozenou cestou.

Fotografie: Freepik

Bezprostředně po porodu se pak podrobila další sérii testů, které nechali všechny oněmělé úžasem. Christina byla naprosto zdravá – rakovina ustoupila. Lékaři mladou čtyřiadvacetiletou ženu dosud pravidelně sledují, avšak jsou to již dva roky, co Christina porodila a rakovina se ani v náznaku nevrátila.

Zdroj: Newsitamea