Na záchodě nemusíte sedět každý den. Co ovlivňuje frekvenci a konzistenci stolice? V některých případech je nutné zpozornět

Fotografie: Freepik

Jak všichni víme, je důležité mít vyváženou stolici a pravidelně se vyprazdňovat. Tím se předchází střevním potížím, jako jsou bolesti, nadýmání a další problémy.

Někteří lidé mají stolici několikrát denně, zatímco pro jiné je to obtížnější. Mnoho lidí se ptá, zda je jejich stolice normální a zda je normální i její frekvence. Zatímco někteří lidé chodí na toaletu pouze občas, jiní mohou chodit velmi pravidelně. Někteří až s přesností skoro na minuty. V tomto článku se podíváme, jak definovat, co je normální vyprazdňování.

Vše, co potřebujete vědět o tom, jak funguje pohyb střev

Trávicí systém nikdy zcela nevstřebá všechnu potravu, kterou sníme. V důsledku toho se zbytky potravy přeměňují na výkaly. Studie publikovaná v časopise American Journal of Gastroenterology zjistila, že 95,5 % z nás se vyprazdňuje podle pravidla „3–3“. Tedy 3krát denně až 3krát týdně. Podle zjištění vědců jsou ke střevním potížím náchylnější ženy. V porovnání s muži mají častěji „příliš tvrdou“ nebo „příliš měkkou“ stolici.

Fotografie: Freepik

Frekvence stolice se u jednotlivých osob značně liší. Vyprazdňování stolice přibližně dvakrát denně až jednou za tři dny je považováno za normální frekvenci. Diagnostika zácpy nebo průjmu však není vázána výhradně na četnost stolice. Při průjmu je stolice tekutá nebo měkká a může se objevit bolest ve střevech. Při zácpě se stolice obtížně odvádí a je obzvláště tvrdá.

Je třeba také poznamenat, že frekvence vyprazdňování by neměla být problémem. Spíše než abychom tomu věnovali přílišnou pozornost, měli bychom se prostě vyprázdnit, když naše tělo cítí potřebu. Zároveň je vhodné věnovat pozornost změnám ve stolici, které mohou naznačovat možné onemocnění. Kromě toho existuje přírodní metoda, jež pomáhá bojovat proti zácpě a čistí tlusté střevo.

Kdy by měla být frekvence vyprazdňování znepokojující?

Profesor Jean-Christophe Saurin, přednosta hepato-gastroenterologického oddělení, varuje: „Střevní potíže zůstávají relativně stabilní po několik let. Když se náhle změní barva stolice, její konzistence, přítomnost krve nebo hlenu, jinými slovy, pokud jste měli tendenci k častým stolicím a najednou máte zácpu, měli byste si položit otázky a poradit se s lékařem.“

Fotografie: Piqsels

Za účelem posouzení fungování vašeho trávicího systému nebo možné přítomnosti patologie (rektokolitida, Crohnova choroba, …) provede specialista vyšetření stolice nebo koprokultury. Odebere tedy stolici, ze které určí kvalitu střevní mikroflóry. Gastroenterolog také upozorňuje, že zdraví střev závisí na bohatosti střevní mikroflóry a rozmanitosti mikroorganismů, jež obsahuje. Kromě toho mohou druhy stolice podle svého vzhledu, barvy, tvaru a konzistence poukazovat na váš zdravotní stav.

Faktory, které mohou ovlivnit četnost stolice

Jak upozorňuje lékařský zpravodajský web Medical News Today, existuje několik faktorů, které mohou ovlivnit, jakou a jak často máme stolici. Mezi tyto faktory patří:

Strava: Stravovací návyky člověka významně přispívají k četnosti návštěv toalety. Například vláknina je důležitou látkou pro zdraví střevní flóry. Je to sacharid, který se v tenkém střevě nerozkládá. V důsledku toho koluje v tlustém střevě jako nestrávené zbytky potravy a končí jako stolice. Strava s vysokým obsahem vlákniny je proto více než doporučována, aby se zabránilo zácpě.

Příjem vody: Nedostatečná hydratace způsobuje, že stolice je těžší a hůře se vyprazdňuje. Ještě důležitější je pít dostatek tekutin, protože tlusté střevo absorbuje přebytečnou vodu.

Věk: S věkem se střevo zpomaluje, což snižuje pohyb žaludku, který pomáhá trávení. Starší lidé také častěji užívají léky, a ty některým z nich narušují jejich proces vyprazdňování.

Úroveň aktivity: Fyzická aktivita napomáhá správné funkci tlustého střeva a snadnějšímu pohybu stolice střevem. Pravidelnou frekvenci vyprazdňování může pomoci udržet chůze nebo běh.

Lékařská anamnéza: Frekvenci vyprazdňování může ovlivnit také užívání některých léků nebo pokud má osoba určitý zdravotní stav. Například zánětlivá střevní onemocnění, jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida nebo jednoduše žaludeční chřipka.

Fotografie: Piqsels

Hormony: U žen se ve dnech před menstruací a na jejím začátku objevuje častější stolice. Tato změna frekvence je způsobena hormony, jako je estrogen nebo progesteron.

Sociální faktory: Existují i další důvody, které mohou ovlivnit střevní návyky. Pro mnoho lidí je obtížné použít toaletu v práci, na veřejných místech nebo v přítomnosti lidí. V důsledku toho jsou nuceni zadržovat stolici po delší dobu.

Jak si můžete usnadnit vyprazdňování?

Několik jednoduchých změn ve stravovacích návycích a životním stylu vám může usnadnit vyprazdňování.

  • Příjem potravin bohatých na vlákninu. V tomto případě jsou to luštěniny a dostatečný příjem ovoce a zeleniny. Zároveň se vyhněte potravinám, které způsobují zácpu, jako je lepek, bílá rýže, červené maso, bílá mouka, alkoholické nápoje a káva (pokud se předtím nezavodníte).
  • Pití dostatečného množství vody, aby bylo tělo správně hydratované.
Fotografie: Freepik
  • Užívání probiotik.
  • Pravidelná fyzická aktivita pomáhá udržet problémy s tranzitem na uzdě.

Při problémech s pravidelným vyprazdňováním se doporučuje konzumace například luštěnin, lněného semínka, hrušek, pomerančů, květáku, špenátu, sušených švestek, dýňových semínek či artyčoků.

Zdroj: MedicalNewsToday