Nadměrné pocení je nepříjemný problém, který lze také řešit přírodní cestou

Fotografie: Freepik

Nadměrné pocení vyžaduje správnou hygienu, deodorant a antiperspirant. Můžete vyzkoušet také bylinky nebo pilulky pro nadměrné pocení. Nejdůležitější ale bude najít příčinu pocení.

Může jí být:

  • Genetický faktor
  • Stres
  • Zvýšené nervové napětí

Může to být také příznak různých onemocnění, jako je hypertyreóza, cukrovka nebo rakovina. Jaké jsou tedy další příčiny nadměrného pocení a jak mu zabránit?

Jak pot vzniká a jak se proti němu bránit?

Každý den naše tělo může vyprodukovat až 0,5 -1 litru potu. V horkých je toto číslo samozřejmě ještě vyšší. Pot v podpaží produkují apokrinní žlázy, které se vyskytují také kolem genitálií, očních víček a bradavek.

Kromě vody, elektrolytů, močoviny a kyseliny mléčné pot obsahuje také mastné látky, bílkoviny a sacharidy. Podpaží je tedy dobrou živnou půdou pro bakterie, které způsobují zápach. Množství potu je individuální. Pocení silně souvisí se stresem, neustálým nervovým vypětím a nouzovými situacemi, na které každý reaguje jinak.

Nadměrné pocení ale může být také příznakem vážné nemoci. Mezi stavy, které jsou spojené s pocením, patří například onemocnění štítné žlázy, kdy jsou doprovodnými příznaky ztráta hmotnosti, bušení srdce a další. Pozor si dávejte také na případnou cukrovku, kromě pocení jsou příznaky bledost, třes, poruchy vědomí. U tuberkulózy je pocení běžné, především v noci, doprovázené je horečkou a kašlem.

Proti pocení můžete použít i bylinné koupele

Nejzákladnější je důkladná hygiena, časté mytí a také používání dobrého deodorantu. Snižuje vylučování potu v podpaží, ale nezbaví vás zápachu. Na ten je potřeba používat vhodný antiperspirant, který si můžete buď zakoupit v obchodě, nebo vyrobit doma. Populární jsou také pilulky proti pocení.

Ty obsahují bylinné přísady, které snižuje pocení nejen v podpaží, ale po celém těle. Existují také různé tinktury šalvěje, kopřivy nebo islandského lišejníku, které také pomáhají. Doma si můžete dát také bylinnou koupel, do které můžete přidat i mátovou, heřmánkovou nebo dubovou kůru, která zvýší účinek.

Pocení ovlivňuje také jídlo. Správná strava je velmi důležitá, ovlivňuje nejen množství potu, ale také jeho zápach. Pikantní koření pocení zvyšuje, dopřejte si hlavně hodně zeleniny i ovoce. Pijte dostatek tekutin, hlavně obyčejné vody. Vyvarujte se alkoholu, kávě a kouření, všechny tyto neřesti zvyšují pocení.

Kdy je vhodné navštívit lékaře?

Pokud máte rádi sport a děláte ho pravidelně, nezapomeňte na vhodné oblečení. Nejlepší je také, které obsahuje ionty stříbra. Prodyšné materiály například z nylonu nebo polyuretanu jsou sice umělé, ale při silném pocení fungují skvěle. Nezanechávají žádný zápach a rychle schnou.

Pokud se problém s pocením zhoršuje, i když dodržujete všechny předepsané metody, brání vám to v každodenním fungování v práci nebo doma, nestyďte se zajít za lékařem, aby vyloučen možnosti onemocnění. Jestli vás kromě pocení navíc trápí zánětlivé změny kůže, musíte vyhledat odbornou pomoc. Jen lékař může doporučit vhodnou léčbu.

Dermatolog může doporučit, abyste si pokožku podpaží mazali roztokem chloridu hlinitého. Ten mají v lékárnách, přidává se do kosmetických přípravků. Po týdnu byste měli vidět i cítit rozdíl. Je ale nutné tyto přípravky používat správně, aby nedošlo spíše ke zhoršení. Aplikujte je jen na suchou a čistou pokožku.

Existují také dražší metody léčby

Jestli vás nadměrné pocení trápí dlouhodobě a přivádí vás do stavu šílenství, můžete zkusit také jiné metody. Stále populárnější je léčba pomocí botulotoxinu a iontoforézy.

Působení botulotoxinu je založeno na reverzibilní paralýze nervových zakončení, která zasahují do potních žláz. Výhodou je, že na zákrok musíte jen dvakrát ročně, protože metoda bojuje s problémem přibližně 6 měsíců. Nevýhoda je tak, že je finančně nákladná.

Iontoforéza spočívá v průchodů elektrické proudu, který má nízkou intenzitu, přes oblast s nadměrným pocením. Více než na podpaží se ale používá v případě velkého poceni na rukou nebo nohou.