Náhle se vyskytující modřiny mohou signalizovat vážné onemocnění

Fotografie: Freepik

Hematom je esteticky nežádoucí stav kůže, který vzniká náhle. Vypadá jako namodralá léze, nachází se v různých částech těla a může být doprovázen dalšími příznaky.

Přestože hematomy jsou obvykle nezhoubné a jsou způsobeny šokem nebo nehodou, někdy mohou signalizovat závažnější onemocnění. Ekchymóza a kožní hematomy jsou způsobeny podkožním krvácením. Ve většině případů jsou tyto dva příznaky způsobeny výtokem nebo shromažďováním krve v kůži a často nejsou závažné. Někdy se však za hematomem nebo modřinou může skrývat nebezpečná nemoc, říká lékařka J. Keith Fisher.

Jak rozlišit modřiny a kožní hematomy

Téměř každý má na různých částech těla jednu nebo více modřin. Po domácí nehodě, šoku nebo úderu může kůže získat namodralý vzhled. Hematomy jsou obvykle způsobeny prudkými nebo opakovanými údery. Hromadění krve pod kůží nebo v orgánu způsobuje modravé a oteklé léze. Hematom je kapsa, ve které je krev, a může být lokalizován, například v některých kloubech. Ekchymózy jsou naopak méně objemné a představují difuzní výrony krve. Vznikají při prasknutí cév.

Pokud se na kůži objeví vínově červené skvrny, jedná se o purpuru. Tento příznak je důsledkem prosakování krve pod kožní bariéru a je způsoben poruchou funkce krevních destiček, onemocněním krve nebo špatnou funkcí krevních kapilár. Pokud jsou tyto červené skvrny více lokalizovány na nohou, mohou souviset s křehkostí krevních kapilár.

Jaké jsou příznaky kožního hematomu

Modřina může mít modrou, černou nebo fialovou barvu. Tato léze při manuálním tlaku nezmizí. A přestože jsou kontury stavu nepravidelné, povrch kůže zůstává neporušený. Modřiny jsou obvykle malé, ale jejich rozsah se liší podle šoku a cévnosti postižené oblasti. Hematomy jsou obvykle tmavě modré, ale nakonec zezelenají, pak zežloutnou a postupně vyblednou. V závislosti na postižené oblasti kůže se mohou objevit specifické příznaky:

Fotografie: Freepik
  • Modřina v okolí oka, běžně známá jako „monokl“, je modřina, která může způsobit otok očního víčka. Oční okolí obvykle zčerná, pak zfialoví, zezelená a nakonec zežloutne.
  • Úraz ucha může způsobit hematom ušního boltce, který zapříčiní fialový otok a následně deformaci ucha. Jedná se o tzv. květákové ucho.
  • Po úderu do špičky prstu, například když je člověk udeřen kladivem nebo když na prst bouchnou dveře, se může pod nehtem objevit hematom. Tento příznak může být bolestivý.
  • Náraz do lebky může způsobit hematom na hlavě. Osoba si může všimnout, že se jí tvoří bulka, která v některých případech zasahuje až do lebečních kostí.

Kdy byste se měli obávat

Pokud se modřiny objeví náhle a bez zjevné příčiny, doporučujeme urychleně vyhledat lékaře, zejména pokud užíváte antikoagulační léky nebo podstupujete léčbu kortikosteroidy. Navíc při spontánním výskytu modřin lékař zpravidla nařídí krevní test na zjištění počtu krevních destiček. Hlavní příčinou spontánních modřin je pokles hladiny krevních destiček. Pokud jsou krevní destičky v normě a modřiny se objevují neobvykle, může mít lékař podezření na žilní problém.

Mnoho žen má modřiny spontánně, aniž by se uhodily, protože mají špatný žilní návrat. Stěny žil jsou příliš křehké na to, aby udržely váhu krve, když žena stojí nebo sedí, žíly se rozšiřují, tlak velkých žil je cítit v malých cévách, což vysvětluje, proč jsou žíly citlivější na sebemenší úder. Ve skutečnosti mohou tyto modřiny odhalovat špatný krevní oběh a být doprovázeny dalšími příznaky.

Fotografie: Freepik

Slabé žíly mohou způsobovat modřiny na nohou, ale také na rukou nebo jiných částech těla. Lidé s žilní fragilitou mohou například zmírnit své příznaky nošením kompresivních punčoch nebo punčochových kalhot nebo užíváním venotonik. Pro zlepšení krevního oběhu pravidelně cvičte (chůze, běh, fitness nebo plavání atd.), pijte dostatek vody, spěte se zvednutýma nohama, hlídejte si váhu, nevystavujte se zdrojům tepla, jako jsou sauny nebo horké koupele, a vyhněte se dlouhému sezení nebo stání na místě.

Zdroj. Healthline