Nejlepší domácí metody na odstranění zubního kamene bez návštěvy drahého zubaře

Fotografie: Freepik

Jestli chcete mít zářivě bílé a zdravé zuby, dávejte si pozor na zubní kámen, který se pravidelně usazuje při nedostatečném nebo nesprávném čištění zubů. Naštěstí existuje návod, jak se ho zbavit doma.

Chcete mít krásné zuby bez nutností častých návštěv zubaře? Naučte se, jak účinně bojovat proti zubnímu kameni a nestačíte se divit, jak skvělé výsledky budete mít. O zdravé zuby je totiž potřeba pravidelně a hlavně svědomitě pečovat těmi správnými prostředky.

Jaké jsou příčiny vzniku zubního kamene

Pro lepší pochopení, jak vlastní takový zubní kámen funguje, je dobré vědět, co vlastně vede k jeho vzniku. Můžete se tak zaměřit na prevenci a snížit i samotnou tvorbu, což velmi pomáhá. Tvorba usazenin je ovlivněna především:

  • nedostatečnou ústní hygienou nebo nesprávnou technikou při čištění zubů
  • metabolickými poruchami, kvůli kterým je mineralizace plaku rychlejší
  • poruchami v endokrinním systému
  • nesprávným skusem, křivou polohou zubů pro horší přístupnost pro čištění
  • kouření a časté požívání alkoholu

V počátečních fázích nemusí plak způsobit žádné nepohodlí. Mnoho lidí se mylně domnívá, že se jedná o čistě estetický problém. Ale není tomu tak, protože měkký bakteriální povlak rychle ztvrdne a transformuje se na tvrdý zubní povlak, jehož odstranění je možné pouze v ordinaci odborníka.

Fotografie: Freepik

Nebezpečný problém

Zubní kámen postupně poškozuje sliznici a vede k jejímu zánětu. Dochází k hromadění bakterií a to celé může vést k rozvoji onemocnění, jako jsou paradentóza a v pozdějším stádiu až úplná ztráta zubu.

Jak si můžete zubní kámen odstranit sami

Tvrdý zubní kámen lze odstranit pouze profesionálním čištěním v zubní ordinaci. K tomu se používají přístroje, jako jsou ultrazvuk, laser, tryskání pomocí přístroje Air Flow. Problematické usazeniny je nutné odstranit pomocí kyretáže.

Pro lehčí a ještě ne úplně tvrdý zubní kámen však můžete zahájit domácí léčbu v podobě prevence. V první řadě je důležité odstranění měkkých základů, ze kterých se později tvoří zubní kámen, s pomocí kartáčku a pasty. Už jen proto je důležité pravidelné čištění zubů ideálně dvakrát denně. Nezapomínejte také na mezizubní kartáčky a zubní nitě pro doladění hygieny hůře dostupných míst.

Fotografie: Freepik

Babské rady pro odstranění zubního kamene

Předtím, než se pustíte do zkoušení některé z uvedených rad, může být lepší zeptat se odborníka, což je velmi důležité hlavně v případě, kdy trpíte na citlivé zuby, dásně či máte jiné potíže.

Černá ředkev

Oloupanou černou ředkev nastrouháme, přidáme k ní trochu citronové šťávy. Připravený salát by měl být důkladně rozkousán a poté vyplivnut. Procedura se doporučuje provádět ideálně večer po čištění zubů.

Odvar z přesličky

Pro odvar si připravte zhruba tři lžíce sušené přesličky. Dejte ji do sklenice, zalijte horkou vodou, nádobu zavřete a nechte na tmavém místě luhovat. Pusu si vyplachujte tímto odvarem ráno i večer, kdy jde o takovou variantu jakési přírodní a účinné ústní vody.