Plevel zvaný portulák lze dobře zužitkovat, rozhodně jej nevyhazujte

Fotografie: Depositphotos

Portulák je lidový název pro šruchu zelnou. Ta je velice rozšířeným plevelem na zahrádkách. Roste kde se jí zamane a je rostlinou značně vytrvalou. Vydrží růst i neuvěřitelných 25 let. Mnozí zahrádkáři se portuláku rádi zbavují, avšak tento neodbytný plevel může být pro naše zdraví i velice přínosný. Má totiž nespočet léčivých účinků a lze jej použít i při vaření, nakládání, nebo restování.

Léčivé účinky portuláku neboli šruchy zelné

Listy portuláku jsou plné vitamínů a minerálů. Rostlina obsahuje hlavně minerální látky typu železo, vápník a také vitamín A. Dokonce je i zdrojem přínosných mastných kyselin. Když budete jíst šruchu, přispějete tak k zdravějšímu kardiovaskulárnímu systému a posílíte svůj nervový systém.

Portulák se doporučuje jíst i proto, že má preventivní účinky proti vzniku onkologických onemocnění a dokáže prý zklidnit i děti, co trpí hyperaktivitou. Proto neváhejte a zařaďte tuto rostlinku do svého jídelníčku.

Fotografie: Pixabay

Jak použít portulák v kuchyni

Portulák se skvěle hodí do jakýchkoliv zeleninových salátů. Dobře chutná jak s okurkou, paprikou, tak s rajčaty. Výborný je například i v kombinaci s listovým špenátem. Má totiž mírně nakyslou chuť, která tak trochu může připomínat šťovík. Někdo z něj rád vaří třeba i polévky se smetanou a zelenými fazolkami.

Dušená šrucha zelná je vhodná i jako příloha samotná k jakémukoliv druhu masa, či ryby. Dokonce portulák můžete i zavařit na zimní období, a to jak ve sladkokyselém nálevu, tak ve slaném. Hodí se i do kombinací s různými druhy hub. Chutný je například restovaný s hlívou ústřičnou na exotický způsob s kapkou sójové omáčky.

Tento plevel rozhodně zaslouží druhou šanci, dejte mu ji. Nejen, že vás portulák výborně v letních měsících svou nakyslou chutí osvěží, dokonce podpoří i vaše zdraví pro mnoho blahodárných účinků.