Proč PMS ovlivňuje náladu ženy v každém věku? Vysvětlení je poměrně jasné

Fotografie: Freepik

Premenstruační syndrom, zkráceně PMS, potká každou ženu. Důvodem jeho vzniku je upozornění, že se blíží období menstruace.

Tento stav má ale výrazný vliv nejen na tělesné funkce ženy, ale také velký dílem ovlivňuje její náladu. Stejně jako u samotné menstruace, i u premenstruačního syndromu jsou příznaky odlišné u každé ženy. Některá nemusí vůbec zaznamenat, že tato změna nastala, u jiné je možné že nebude několik dnů schopna účastnit se normálního života. V tomto období se totiž z ženském těle výrazným způsobem zvyšuje hladina hormonů, a na tento stav reaguje každá žena jiným způsobem.

Jaké jsou nejčastější příznaky PMS

PMS se nejčastěji objeví týden před očekávaným nástupem obvyklého menstruačního cyklu. Vlivem hormonů dochází ke stažení dělohy, takže velmi často můžeme pozorovat nepříjemné křeče v dolní oblasti břicha. Tyto příznaky mohou ženu vyděsit, protože podobně se na svých počátcích projevuje i těhotenství. Žena velmi často pociťuje také silné bolesti hlavy, žaludeční nevolnost, celkovou slabost a malátnost a vyšší míru únavy. Celý proces může doprovázet i zvýšená tělesná teplota. 

Fotografie: Pexels

Bolest ale může být lokalizována i v dolních končetinách nebo v oblasti zad. Častým projevem je také zvýšená chuť k jídlu až sklony k přejídání. To vše ale doprovází také výrazná změna nálady, která může být doprovázena dokonce i nevysvětlitelným a nezastavitelným pláčem. Zvýšenou citlivost můžeme pozorovat také v oblasti prsou a bradavek a tento stav také výrazným způsobem ovlivní náš sexuální apetit. Můžeme také pozorovat větší tvorbu akné. Symptomy zmizí ve chvíli, kdy se objeví krvácení typické pro menstruaci. 

Jedná se o opravdový zdravotní problém, nebo o výmysl

K této fázi cyklu dochází po ovulaci. Hladina estrogenu v ženském těle výrazně klesá a o své slovo se hlásí naopak hormon progesteron. Mnoho mužů tento stav nebere vážně, žena ale pod vlivem hormonů může zažívat opravdu nepříjemné psychické stavy, které mohou vést dokonce až ke vzniku poruch, mezi které se řadí například premenstruační dysforická porucha. Problémem je, že na příznaky spojené s PMS neexistuje lék. jediným řešením je dobře znát vlastní tělo a na tuto fázi cyklu se předem dostatečně připravit. 

Fotografie: Pexels

Během tohoto období bychom se měli věnovat věcem, které nás baví a nenutit se do nepříjemných aktivit. Dobré je zařadit do svého dne odpočinkové aktivity, jako je procházka v přírodě nebo čtení knihy. Vyhýbat bychom se měli konzumaci alkoholu, kofeinu, ale i tabákových výrobků. Doporučená není ani konzumace cukru. I přesto, že naše chutě jsou zcela jiné, měli bychom si vybírat potraviny lehké pro náš trávicí systém a vyhýbat se sladkým a smaženým jídlům. Pokud jsou naše příznaky opravdu silné, je zapotřebí se poradit s gynekologem. 

Zdroj: Healthline