Průběh onemocnění Covid-19 nezávisí jen na věku, ale i na faktorech ovlivňujících imunitu

Fotogorafie: Freepik

Proč u někoho má onemocnění Covid-19 těžký průběh, případně má pro něj onemocnění fatální následky, zatímco druhý na sobě nezaznamená ani jeho příznaky? Podle Jevgenije Dubrovského, lékaře infekčních onemocnění v městské nemocnici v Kyjevě, je na vině imunita a imunitní systém pacienta.

Za pravdu mu dávají také další odborníci, vědci už mají dokonce pro svá tvrzení důkazy, že nezávisí pouze na věku, ale především imunitě. Lidé by proto v tento čas měli více dbát na podporu imunitního systému.

Věk není klíčový

Podle lékaře z infekční kliniky Dr. Dubrovského nezávisí do jisté míry na věku. Pacienti vyššího věku mají totiž další chronická onemocnění, která oslabují imunitní systém. V kyjevské nemocnici však má těžký průběh také mnoho pacientů mladšího věku, u kterých žádná jiná chronická onemocnění nejsou zaznamenána.

I z toho důvodu je zřejmé, že za vším stojí imunitní reakce na daný typ koronaviru. Varuje proto i mladé lidi, aby nepodceňovali virus jako takový, věk sám o sobě totiž není rizikem, ale záleží na faktorech narušující imunitu těla.

Co ovlivňuje imunitu těla?

Podle Dr. Dubrovského, kterému dávají za pravdu další zahraniční studie, jsou rizikovými faktory chronická onemocnění, stres, nedostatek zdravé stravy, a především nedostatek spánku a odpočinku.

Mladí pacienti s nízkou imunitou jsou často ze skupiny workoholiků nedodržujících zásady správného a pravidelného stravování a velkým spánkovým deficitem. Právě tyto faktory jsou klíčové pro obranyschopnost těla, virus ve chvíli oslabení tak může zasáhnout velmi silně a mohou i u mladého člověka nastat vážné komplikace.

Fotografie: Freepik

Kromě hygieny posílení imunity

Dr. Dubrovský stejně jako ostatní lékaři proto doporučují důraznou hygienu rukou, časté dezinfikování nejpoužívanějších věcí v domácnosti, ale také posílení imunity. Právě získanou imunitu totiž ovlivňuje náš životní styl a návyky, kterými můžeme obranyschopnost posílit. Hlavní roli hrají:

  • stravovací návyky a pravidelnost,
  • příjem dostatečného množství vitamínů,
  • pohyb a sportovní aktivity,
  • dostatek spánku
  • a samozřejmě méně stresu.