Zbavit se nevzhledných mílií kolem očí není žádná věda. Dodržte jednoduchý postup při jejich odstraňování a vaše pleť bude opět krásně hebká

Fotografie: Depositphotos

Mílie sice nejsou zdravotně nebezpečné, ale z hlediska estetiky bývají nevítaným hostem. Můžete vyzkoušet jednoduchou metodu k jejich odstranění, říká lékařka Carissa Stephens.

Malé bílé cysty naplněné keratinem se objevují nejčastěji v oblasti očí a ojediněle i na jiných částech těla. I když jsou vidět především u novorozenců, postihují osoby každého věku. Většinou sami vymizí, u dětí lékaři odstranění nedoporučují, ale pro dospělé mohou být tyto nevzhledné cysty estetickým problémem. Pokud nechcete vyhledávat dermatologa, můžete vyzkoušet čisticí domácí peeling z běžně dostupných potravin.

Mílie – neškodné bílé pupínky

Cysty naplněné keratinem mohou na vašem těle zůstat klidně i měsíce nebo roky. Ve většině případů sami zmizí nebo jsou léčeny z estetických důvodů. Objevují se především v okolí očí, ale jako sekundární i v místech poranění nebo popálenin. Jestliže se rozhodnete vyhledat dermatologa nebo zkušenou kosmetičku, zahájí jednoduchou léčbu, která spočívá v narušení kůže jehlou a vytlačení obsahu. Nedoporučuje se tento úkon provádět doma z důvodu možného zanesení infekce.

Fotografie: Freepik

Přesná příčina výskytu není známa. Mílie vznikají v důsledku uzamknutí keratinu v kůži. Neonatální mílie se hojně objevují u novorozenců, primární mílie jsou nejčastěji se vyskytujícími pupínky na očích, tvářích nebo intimních partiích a sekundární mílie se objevují v důsledku poranění kůže nebo v zahojených místech. Pupínky se objevují především u suché pleti, která může být nevhodně vysušována, a chybou je špatně zvolená pleťová péče. Nadbytek sacharidů nebo genetika také mohou ovlivnit četnost jejich výskytu.

Zbavit se mílie? Žádná věda

Pokud pupínky nemizí a začnou vadit, rozhodnutí k odstranění je na místě. Můžete navštívit odborníka, nebo vyzkoušet proceduru doma. Excize je možnost, kterou byste měli přenechat zkušené kosmetičce. Pokud si ale troufnete na tento úkon sami, dbejte zvýšené opatrnosti a hygieny. Sterilní jehlou píchněte přímo do pupínku nebo těsně vedle něj a jemným tlakem nebo za pomoci pinzety vytlačte mílii ven. Jestliže nedodržíte sterilitu nástrojů a rukou, hrozí zanesení ranky infekcí nebo nevzhledná jizvička.

Fotografie: Freepik

Exfoliaci neboli peeling hravě zvládnete i sami doma. Smíchejte čajovou lžičku cukru, šťávu z poloviny citrónu a lžičku medu. Směs nechte připravenou v misce a nahřejte v hrnci vodu. Ručníkem si zakryjte hlavu a nahněte se těsně nad páru. Vydržte přibližně 10 minut, během kterých se vám otevřou póry a připraví vaši pleť na další úkon. Připravenou cukrovou směsí obličej lehce masírujte a nechte ji působit po dobu 15 minut. Poté ji opláchněte teplejší vodou.

Fotografie: Freepik

Med dokonale hydratuje vaši pleť, vyživí ji a chrání ji před UV paprsky. Po nanesení medu bude vaše pokožka hladká jako nikdy předtím. Citrón je bohatý na antioxidanty. Pomáhá bojovat proti akné a dalším nedokonalostem pleti. Citrón vaši pleť rozzáří a stáhne póry. Tato metoda vyžaduje trpělivost a pravidelnost. Neočekávejte tedy zázrak do druhého dne. Ale určitě se vyplatí vydržet a věnovat své pleti dostatek péče.

Zdroj: Healthline