První pomoc při zranění dítěte. Jen málokdo ví, jak správně postupovat

Fotografie: Unsplash

Děti, a zejména ty malé, se stávají účastníky nejrůznějších nehod. Zapamatujete si postupy, jak jim v těchto případech můžete co nejlépe pomoci.

Současná společnost klade na děti i na jejich rodiče obrovské nároky. Místo toho, aby se ženy (jsou-li na rodičovské dovolené) plně věnovaly svým potomkům, žádá si od nich společnost ještě stoprocentní pracovní a společenské nasazení. Řada matek (ale i otců) je proto z celého rodičovství nešťastná a propadá zbytečným depresím. Aby byl člověk dobrý rodič, nemusí být dokonalý ve všech činnostech, důležité je, aby svému potomkovi zajistil základní potřeby, miloval ho a uměl mu pomoci.

Rodiče by měli umět při úrazech dítěti pomoci

Mezi asi ty nejběžnější úrazy, které se mohou (zejména malým) dětem přihodit, patří popáleniny, opařeniny a různé úrazy hlavy následkem nečekaného pádu. Opařeniny obecně spadají do popálenin a vznikají při kontaktu s horkou tekutinou či vodní párou. Možná vás to překvapí, ale rovněž se řadí mezi nejčastější dětské úrazy. (Děti na sebe nejčastěji převrhnou hrnek s čajem či kávou.) Abyste je správně ošetřili, nejprve sundejte dítěti politý oděv. Poté opařené místo chlaďte studenou vodou či obklady.

Fotografie: Freepik

V případě, že se dítěti na pokožce objeví po opaření puchýře, mažte je léčivem, které vám doporučí pediatr. Druhým z nejběžnějších dětských úrazů je úder do hlavy. Protože v útlém věku hrozí zvýšené riziko otřesu mozku, neměli byste ho nikdy podceňovat. Pokud je po úrazu vaše dítě malátné, spavé, stěžuje si na bolesti hlavy, při chůzi se motá či zvrací, vyhledejte lékaře. Je-li vše v pořádku, můžete místo, kde se dítě do hlavy uhodilo, chladit – předejdete tak vzniku boule.

I běžné úrazy mohou rodiče zaskočit

Poměrně triviálním úrazem je krev tečící z nosu v důsledku úrazu. Ačkoliv se jedná o situaci, kterou většina lidí považuje za neproblematickou, existuje mnoho rodičů, kteří na ni nedokáží adekvátně zareagovat. Oproti zažitému záklonu hlavy byste měli dítě naopak předklonit. V záklonu totiž hrozí, že krev začne stékat do krku a dítě by se mohlo začít dusit, případně dávit. Rovněž byste měli nos na několik minut sevřít mezi prsty, aby došlo k uzavření rány.

Fotografie: Freepik

Dalším, s čím mívají rodiče problémy, je alergická reakce na nejrůznější podněty. Alergie se může projevit například formou vyrážky, otoku v postiženém místě, kašlem, dýchacími obtížemi, zvracením, aj. Obecně platí, že postižené místo je dobré chladit a dítě dostat dále od zdroje alergenu.

Fotografie: Freepik

Jedná-li se o ojedinělou reakci, mělo by to stačit. Je-li vaše dítě alergik, můžete mu podat (po dohodě s pediatrem) příslušné medikamenty. Pokud se alergická reakce zhoršuje, zavolejte rychlou záchrannou službu, nebo okamžitě vyhledejte pomoc lékaře.

Naučte se ošetřit vylomený zub či výron kotníku

Velmi nepříjemným a bolestivým zraněním je podvrknutí kotníku (jinak nazývané jako výron kotníku). Podvrkne-li si dítě kotník, postižené místo oteče, zmodrá a k silné bolesti se přidá částečná ztráta pohyblivosti zraněné nohy. V takovém případě je nutné dítě přepravit domů, nebo jinam, kde bude mít dostatek klidu, zraněnou nohu vyvýšit a chladit ledovými zábaly. Dítě by se rovněž mělo minimálně následující dva dny vyvarovat pohybových aktivit (a to i v případě, že bolest ustoupila a otok splaskl.)

Fotografie: Pixabay

Posledním zmiňovaným úrazem je vylomený či ulomený zub. Jedná-li se o vylomený mléčný zub, s nastalou situací pravděpodobně příliš neuděláte. Dítěti byste měli vypláchnout ústa a díru po zubu chladit. Dítě by rovněž nemělo alespoň dvě hodiny nic jíst a pít, aby se měla rána šanci zatáhnout.

Jedná-li se o trvalý zub, zde je na místě okamžitě vyhledat stomatologa, který ho může vrátit zpět na jeho místo. Zub byste měli přepravovat ideálně ve sklenici s mlékem, nebo (jste-li venku) naplivejte do kapesníku a zub do něj zabalte. Hlavní v tomto případě je, aby kořen zubu nevyschl. Rovněž nejvyšší šanci na záchranu zubu máte do dvou hodin od jeho vyražení (či ulomení).

Zdroj: Healthline