Signály, které vám napoví, že jste ve vztahu jen dočasnou náhradou a obětí. Utněte ho, dokud je čas

Fotografie: Freepik

Poznali jste novou lásku na seznamce a tvoříte pár. Nebo si to alespoň myslíte do chvíle, než zjistíte, že partner vás má jen za dočasnou náhradu do doby, než potká někoho dalšího. Cushioning, vrstvení polštářů, pak může pěkně bolet.

Moderní trendy se nevyhýbají ani lásce, které přeje seznamování po internetu nebo sociálních sítích, k využití je množství seznamovacích aplikací a různých dalších forem moderního poznávání. Bohužel právě díky rychlému seznamování se objevil také trend, kterému se říká „cushioning“ a jedná se o takovou náhradu za lásku. „Odpružení“ nebo také „vrstvení polštářů“ totiž nemá tolik bolet v případě rozchodu, jednoduše, už existuje náhrada, ke které může dotyčný nebo dotyčná utéct. Pro někoho se stal tento trend bohužel životním stylem. Nejste pro někoho právě oním „polštářem“ vy?

Jednou nohou ze vztahu venku

Každý touží po navázání vážného vztahu, které přeroste v lásku a trvalé partnerství, během kterého si pár pořídí vlastní bydlení nebo zatouží zplodit potomky. Logicky se stává, že někdy to prostě nevyjde, takový rozchod pak dost bolí a často se z něj zamilovaní dostávají několik týdnů i měsíců. Právě z těchto důvodů vznikl i „cushioning“. Při tušení rozchodu nebo nesouladu je takový jedinec vlastně jednou nohou ze vztahu venku, protože již navázal jiný vztah pomocí seznamky a případný rozchod tak nebude bolet.

Fotografie: Freepik

Cushioning: permanentní zadní vrátka

Pravý cushioning stojí právě na online seznamkách, kdy se nové vztahy navazují poměrně rychle. Zatímco za normálních okolností po seznámení by dotyční, kteří jsou spolu, profil smazali, při cushioningu zůstává profil daného člověka aktivní i nadále včetně navazování nových známostí. S těmi dotyčný dál prohlubuje možný vztah, protože kdyby nevyšel první vztah, může vyjít druhý, třetí, čtvrtý a tak dál se vrství polštáře, díky kterým nikdy daná osoba nezažije pád na dno a samotu.

Oťukávání nebo polštář?

V začátcích vztahu je jasné, že dochází k oťukávání protějšku a poznávání. Některé páry se poznají v době, kdy jsou s někým jiným, ale to je běžný sociální jev. Jak poznat, kdy se nejedná o oťukávání, ale klasický případ „polštáře“, kterým vás někdo jen využívá ve svůj prospěch? Problematické je podle psychologů především zastírání pravdy, kdy dotyčný od začátku nejedná vůči partnerovi nebo partnerce otevřeně, ale zakrývá své zájmy. Jak ale poznat, zda jste takovým polštářem právě vy?

Chcete být náhradou za lásku?

Představte si, že víte o někom, pro koho je cushioning životním stylem a potkáte se s jeho „novou“ přítelkyní. „Asi jí politujete, nevíte, co si s ní říkat, vždyť je jen dočasná náhrada. Teď si představte, že si tohle říkají o vás!“ Drsné? Toto je jeden z typických příkladů cushioningu, toxického trendu seznamování, do kterého snadno můžete spadnout i vy sami. Jak zjistit, zda nejste jen náhradou za lásku?

Fotografie: Freepik

Online prostředí přeje „nárazníkovým“ vztahům

Zatímco v minulosti se o někom tradovalo, že je záletník nebo lehká děva, dnes se díky seznamovacím aplikacím může oddávat cushioningu každý. Právě to je dost znepokojující jev, nad kterým se zamýšlejí také vztahoví psychoterapeuti nebo experti na vztahové aplikace. Primárním jevem „nárazníkových“ vztahů je prostředí sociálních médií a online seznamek. Dotyčný s vámi poměrně rychle naváže vztah, ale cílem není partnerství, ale jen určité výhody z toho plynoucí nebo zapomenutí na někoho jiného.

Znepokojující náznaky ve vztahu

V každém případě se jedná o zneužití důvěry druhé osoby, fyzické i psychické. Klasickým náznakem, že ve vztahu není vše v pořádku je rychlost seznámení a okamžité a absolutní prolnutí do života, kdy dotyčný je ochoten slíbit cokoli a vyžaduje vaši každodenní přítomnost. Po kontaktu na internetu je dotyčný schopen se k vám ještě ten večer doslova nastěhovat.

Dalším rysem je mluvení o sobě sama a o neštěstí a nesouladu v předchozích vztazích, které dotyčného nebo dotyčnou posunuli dále. Náznakem může být také chladné nebo vypočítavé chování, které vám není příjemné nebo pocit, že je vám protějšek vzdálený. V té chvíli je na místě upřímný rozhovor o záměrech ve vztahu, případné ukončení tohoto toxického partnerství.