Sluneční paprsky jsou příjemné, ale při neopatrnosti mohou způsobit značné zdravotní potíže, na které je třeba reagovat

Fotografie: Getty Images

Kdo by nemiloval teplo letních dnů a pohodu na pláži? Někdy však máme tendenci podcenit sílu slunečních paprsků, což může vyústit v některý z nepříjemných problémů.

Úpal

Pokud člověk dlouhodobě pobývá v horkém prostředí a pravidelně nedoplňuje tekutiny, zejména vodu, může dojít k přehřátí organismu. Tělo člověka, které není dostatečně hydratováno, nemůže produkovat dostatek potu, který v horku funguje jako chladicí ochrana těla. Přehřátí organismu se projevuje zejména bolestí hlavy, zrychleným dýcháním, nevolností a často i zvýšenou teplotou až horečkou.

Pokud chcete člověku postiženému úpalem účinně pomoct, prvním krokem by mělo být jeho přemístění do chladnějšího, stinného místa, z dosahu přímých slunečních paprsků. Důležitá je také opětovná hydratace a chlazení těla pomocí studené sprchy nebo chladivých obkladů.

Úžeh

Úžeh je úpalu velice podobný, ale koncentruje se na hlavu, neboť se jedná o přehřátí mozku. Tomu lze zabránit tím, že budete hlavu podle potřeby ochlazovat studenou vodou a chránit vhodnou pokrývkou před přímými slunečnímu paprsky. Někdy se může úžeh i úpal zkombinovat. Pokud jde o příznaky, lze odkázat na výše uvedenou část článku o úpalu, specifikem úžehu však je, že se příznaky mohou dostavit se zpožděním, například až během spánku.

Účinným prostředkem ke zmírnění obtíží je přesun postiženého do chladnějšího, stinného prostředí a ochlazování hlavy. Organismus je opět nutno opět hydratovat, přičemž se doporučuje pít vodu s trochou soli nebo minerálky. Pitný režim může vhodně doplnit také iontový nápoj.

Spálení

Spálení je slunce je asi nejčastějším projevem bud příliš dlouhého pobytu na přímém slunci nebo nedostatečnou ochranou před jeho působením. Pokud jde o příznaky spálení, patří mezi ně především zarudlá místa na kůži, která bývají citlivá až bolestivá, dojít může také k mírnému otoku. Spálení je často provázeno zvýšenou teplotou, únavou a také bolestmi hlavy.

Účinnou pomocí bývá ochrana těla před sluncem a chlazení těla, a to buď například ručníkem, který jste namočili ve studené vodě a poté vyždímali, studenou sprchou nebo vychlazeným bílým jogurtem nebo tvarohem. Dostupné jsou rovněž chladivé spreje nebo gely určené speciálně k tomuto účelu. Jejich aplikaci je třeba opakovat několikrát denně.

Pokud se na kůži vytvoří puchýřky, jedná se již o závažnější stupeň spálení. Doporučuje se nechat je zahojit bez jakéhokoliv zásahu do jejich struktury.