Tajemství dobře upečeného pečiva se skrývá v droždí. Každý typ lze použít na něco jiného

Fotografie: Depositphotos

Droždí zná každý, ale víte opravdu, o co se přesně jedná? Určitě víte, že se používá zejména při pečení ke kynutí těsta, ale pokud by se vás někdo zeptal na jeho původ a složení, možná byste zaváhali.

Co je vlastně droždí

Pekařské droždí je druh houby, mikroorganismus tvořený jednou buňkou. Tyto mikroorganismy vytvářejí společenství a když si vezmete například 1 g čerstvého droždí, je tvořeno až 12 mld buněk.

Droždí obsahuje

  • živé kvasinky, které jsou schopny přeměňovat cukr na oxid uhličitý a alkohol, přičemž právě oxid uhličitý vytváří v těstě kapsičky naplněné vzduchem, které jsou pouhým okem viditelné jako bublinky
  • vitaminy skupiny B, zejména riboflavin, niacin a thiamin, které podporují optimální trávicí procesy.

Některé hospodyňky se droždí vyhýbají, protože s ním zatím třeba nemají zkušenost a jeho použití se jim zdá komplikované, ale není třeba se ho obávat.

Jaké jsou typy droždí

Nejčastěji při výběru droždí sáhnete asi po čerstvém droždí, prodávaném v kostkách. Když je rozbalíte, zjistíte, že má lehce nakyslou vůni, světlou barvu a jeho povrch se trochu leskne. Prsty jej lehce rozdrolíte.

To je jeho důležitá vlastnost, protože pokud se nedrolí, ale naopak vytváří spíše hrudky nebo je na omak dokonce mazlavé nebo má nepříjemnou vůni, je to neklamný znak, že byste je k pečení neměli použít. Je totiž staré, a nejen že by znehodnotilo chuť těsta, ale nesplnilo by ani svůj primární účel, což je vykynutí těsta.

Fotografie: Depositphotos

Nespornou výhodou čerstvého droždí je možnost je okamžitě použít. Nevýhodou na druhé straně je to, že má poměrně krátkou dobu spotřeby a je třeba hlídat jeho kvalitu. Vždy by mělo být skladováno na chladném místě, ideálně v chladničce, a vždy by také mělo být dobře zabalené.

Pokud jde o odhad potřebného množství droždí, nejlepší je řídit se daným receptem. Pokud však v receptu množství droždí uvedeno není, lze vyjít z obecného pravidla, že kostka čerstvého droždí se použije na jedno kilo mouky.

Sušené droždí

U sušeného droždí je největší výhodou jeho trvanlivost, která je mnohem delší než u droždí čerstvého a počítá se v řádu měsíců. Jen je zapotřebí myslet na to, že je slabší než čerstvé a je ho tedy zapotřebí použít více.

Pokud jde o dávkování, suché droždí je k dostání v sáčcích a pokud není v receptu uvedeno jinak, jeden sáček sušeného droždí obvykle vystačí na půl kila mouky.