Trápí vás dlouhodobý stres? Pokud váháte, napoví vám zcela jasné příznaky

Fotografie: Depositphotos

V soudobé společnosti je stres všudypřítomný. Je velmi pravděpodobné, že sužuje i vás. Zjistěte, podle čeho poznáte, že ho zažíváte přemíru.

Stres se dá definovat jako reakce organismu na nějaký podnět, který je v rozporu s osobními zkušenostmi či s očekáváním. Organismus pak svoji reakci vyjadřuje prostřednictvím fyzických i psychických složek – těmi jsou například úzkost či deprese. Fyzická odpověď organismu se projevuje zvýšením krevního tlaku, stimulací srdeční činnosti či zvýšením prokrvení svalů. V momentě, kdy je stres dlouhodobý, organismu jednoznačně škodí. To, že ho zažíváte přespříliš, poznáte podle jasných příznaků, říká lékař Timothy J. Legg.

Stres negativně ovlivňuje vaše tělo

Příznaků stresu je celá řada, ovšem některé se vyskytují častěji než jiné. Mezi těmi nejčastějšími je skupina, které byste si mohli všimnout snáze – jedná se totiž o příznaky, které můžete vizuálně pozorovat. Prvním z nich je vypadávání vlasů. Zdravému člověku v průměru denně vypadne okolo 70 – 100 jednotlivých vlasů. Člověku, který je hluboce stresován, ovšem vypadává vlasů výrazně více. Pokud si tedy všimnete, že vám vlasy vypadávají „po chomáčích“, možná máte co dočinění s enormním stresem.

Fotografie: Freepik

Dalším z příznaků jsou váhové přírůstky či naopak prudké hubnutí. Stres u někoho způsobuje ztrátu chuti k jídlu, u jiného zase ovlivňuje metabolismus takovým způsobem, že dotyčný tloustne. Neopomenutelným příznakem jsou i fyzické bolesti, které vznikají v důsledku špatné funkce organismu – může se jednat o bolesti hlavy, bolesti na hrudi, artritidu, vředy, bušení srdce, žaludeční potíže, aj.

Fotografie: Freepik

Příliš stresovaní jedinci mají rovněž výrazně snížené libido. To je dáno hormony, které se při stresovém zážitku vyplavují do organismu. Tyto hormony totiž snižují produkci sexuálních hormonů LH (luteinizační hormon) a FSH (folikuly stimulující hormon) a rovněž odebírají z krve bílkovinu, která je pro „zdravou“ sexuální touhu klíčová.

Některé příznaky rozpoznáte obtížněji

Mezi příznaky nadměrného stresu ve vašem životě ovšem nepatří pouze ty, které se projeví na vašem fyzickém vzhledu. Přemíra stresu ovlivňuje i vaši psychiku. Pokud tedy pociťujete časté změny nálad, které při zpětném pohledu nemají reálný základ (nenadálé záchvaty úzkosti, nutkavá potřeba cokoliv přerovnat, uklidit, apod.), pravděpodobně to poukazuje opět k přemíře stresu ve vašem životě. Silně stresovaní lidé rovněž trpí úzkostnými stavy, které se v průběhu času zhoršují.

Fotografie: Freepik

Ruku v ruce jdou s chronickým stresem i spánkové poruchy, kdy máte jednoduše problém usnout, ačkoliv jste nadmíru unavení. Dalším, osmým, příznakem jsou až obsedantní myšlenky na práci a povinnosti, které vás dříve či později čekají. V podstatě nic neděláte, jen čekáte na čas, až budete své povinnosti moci splnit (a během toho se nervujete). Devátým příznakem je nedostatek trpělivosti. Lidé, kteří jsou stresovaní, jsou obecně podráždění, netrpěliví a bezdůvodně naštvaní.

Zdroj: Medicalnewstoday