Všimla si zvláštního zápachu svého muže. Až po letech zjistila nepříjemnou pravdu

Fotografie: Depositphotos

Citlivý čich měla odjakživa, proto zaznamenala, když její muž v průběhu manželství začal jinak vonět. Zvláštní zápach si spojila až o mnoho let později. Její unikátní čich teď pomáhá v lékařské diagnostice.

Hypersomnie je schopnost, kterou má jen malé procento lidí. Mají velmi dobře vyvinutý čich a cítí to, co ostatní lidé ne. Joy Milne je jedním z takových lidí. Na svoji superschopnost byla zvyklá, ale v jejím životě nehrála prakticky žádnou zásadní roli – až do chvíle, kdy zaznamenala změnu pachu u svého tehdy 31letého manžela.

Příjemná vůně jejího muže se změnila na zvláštní zápach

Znali se už od střední školy a brzy poté se vzali. Joy pracovala jako zdravotní sestra a její manžel Les byl lékařem. Vzpomíná, jak ji jeho krásná vůně tehdy velmi přitahovala. Byl tichý, přemýšlivý a měl rád černý humor. Joy se na něm líbilo úplně všechno a během manželství se jim narodily tři děti. Později se však ukázalo, že s Lesem není vše úplně v pořádku.

První známkou změny, jíž si všimla, bylo to, že Lesovu krásnou mužskou vůni vystřídal zvláštní nepříjemný kvasnicový zápach. Tehdy si myslela, že to musí být nějaký nemocniční pach, který na sobě nosí z práce domů. Sprcha však nepomáhala a zápach během let ještě zesílil. Nakonec si na něj zvykla, pak se však objevilo něco, co ji opět zarazilo.

Když s manželem navštívila podpůrnou skupinu, všechno jí došlo

Les se začal měnit i po osobnostní stránce. Často byl náladový, mnohem méně tolerantní a když mu bylo 40, měla pocit, že žije s úplně jiným Lesem, než kterého si brala. Za dalších pět let se ukázala celá krutá pravda. Lesovi byla diagnostikována Parkinsonova choroba a Joy si dala dvě a dvě dohromady. Navštívili totiž společně podpůrnou skupinu lidí s tímto onemocněním.

Když vstoupili do místnosti, Joy okamžitě cítila známý kvasnicový zápach, který jí byl tak důvěrně známý. Mezi tolika lidmi měl však ještě mnohem větší intenzitu a Joy si uvědomila, že takto voní Parkinsonova choroba. A ona ji ze svého muže cítila už 15 let před tím, než mu lékaři nemoc diagnostikovali. Vše řekla Lesovi a ten jako lékař pochopil, že se tu děje něco skutečně významného, o čem by se měli dozvědět odborníci.

Případ Lese a jeho ženy pomáhá v diagnostice nemoci

Vyhledali tedy odborníky na Edinburghské univerzitě, kteří se zabývali výzkumem Parkinsonovy choroby. Velmi je tato zvláštní souvislost zaujala, ale chtěli nějaký důkaz. Přichystali tedy pro Joy malý test. Do sáčků umístili trička, jež na sobě měli nemocní i zdraví lidé, a byli zvědaví, jestli Joy dokáže podle čichu poznat, kteří z těchto lidí trpí Parkinsonem.

A Joy měla 100% úspěšnost. Pach této nemoci poznala bezpečně. Začali tedy rozvíjet teorie o tom, co se v těle nemocných děje. Nejspíš se při této nemoci mění složení kožního mazu, který má pak jiný zápach. Důležité však bylo, že tento pach je cítit mnoho let před tím, než propuknou další nepřehlédnutelné příznaky.

Toto zjištění tak bylo velkou nadějí pro diagnostiku. Momentálně vědci vyvíjí test, který by na základě změny tělesného pachu odhalil chorobu mnohem dříve, a nemocní lidé by tak měli velkou šanci na oddálení nástupu nepříjemných příznaků. Les se vzniku tohoto testu bohužel nedožil. Stál však u zrodu něčeho, co v budoucnosti pomůže mnoha lidem, kteří tímto smrtelným onemocněním trpí, aniž by to zatím věděli.

Zdroj: The Gurdian