Vzácná nemoc způsobila, že se žena chovala jako blázen. Její kniha dnes zachraňuje životy ostatním

Fotografie: istolethetv / Creative Commons / Attribution 2.0

Dnes je úspěšnou ženou a spokojenou matkou. Před několika lety však prošla peklem, když její mozek napadla „záhadná nemoc“. Osobní zkušenost popsala v knize.

Když jí bylo 24 let, začaly se u ní projevovat podivné záchvaty. Její osobnost se kompletně změnila. Trpěla depresemi, letargií a byla posedlá představou štěnic v jejím bytě. Později začala trpět záchvaty agresivity. Byla paranoidní a začala mít halucinace. Po několika měsících pekla skončila v nemocnici. Tady si s ní však nevěděli rady. Až zkušený neuropatolog odhalil, o co by se mohlo jednat.

Nemoc se projevovala záchvaty, psychózou a halucinacemi

Susannah Cahalan je dnes úspěšnou spisovatelkou a novinářkou. V roce 2009, když jí bylo 24 let, si však prošla několikaměsíčním peklem. To, co se zdálo jako psychiatrická diagnóza, se nakonec ukázalo jako vzácný typ meningitidy, tedy zánětu mozku. Všichni si mysleli, že je blázen. Projevovala se maniodepresivně, psychoticky a byla úplně mimo sebe.

Poté, co se po těžkém záchvatu dostala do nemocnice, uvedla, že si následující měsíc vůbec nepamatuje.Druhý týden v nemocnici jsem neuměla napsat své jméno, nemohla jsem sama chodit a sotva jsem mohla mluvit celými větami,“ vzpomíná na nejhorší zážitek svého života. Jejím stavem se zabývalo několik lékařů. První měsíc však nedokázali přijít na to, co tuto mladou ženu trápí.

Vzácná encefalitida, kdy imunitní systém napadá mozkové buňky

Až neuropatolog doktor Souhel Najjar udělal průlom v její diagnóze. Dal jí za úkol nakreslit na papír hodiny. Susannah všechny čísla nakreslila na pravou stranu ciferníku. Jednoduchý test tak doktorovi snadno napověděl, že její pravá mozková hemisféra, která je zodpovědná za kognitivní uvažování a emoce, je poškozená. Další testy odhalily, že trpí vzácnou encefalitidou, kdy její vlastní imunitní systém napadá mozkové buňky.

vyšetření mozku
Fotografie: Freepik

Po určení diagnózy už jí mohla být nasazena cílená léčba, která okamžitě zabrala. Za další měsíc tak byla propuštěna z nemocnice a její několikaměsíční peklo bylo u konce. I když sama vzpomíná, že trvalo ještě dalšího půl roku, než se začala cítit zase sama sebou. Po vyléčení odvyprávěla svůj příběh v několika médiích a nakonec o celé zkušenosti sepsala i knihu, s nadějí, že možná někomu pomůže.

Kniha pomohla mnoha lidem k určení správné diagnózy

Její kniha však zaznamenala fenomenální úspěch. Po jejím vydání dostávala tisíce děkovných emailů od lidí, kterým pomohla k určení správné diagnózy a léčbě. Někteří lidé strávili v podobných stavech mnoho let, než jim díky její knize byla změněna diagnóza. Mnozí se pak s ní podělili o šťastné konce, kdy se vrátili zpět do normálního života a začali se opět věnovat věcem, které dávno nemohli dělat.

„Nikdy jsem si nemyslela, že můj příběh bude mít takový dopad, když jsem se před 12 lety poprvé objevila v pořadu Today. Mladá žena, která právě prošla zkouškou, navždy se změnila a byla na cestě, jíž v té době nerozuměla. Nyní vím, že pocit ztracenosti je mostem – klíčovou součástí lidské zkušenosti, se kterou se může ztotožnit téměř každý,“ uzavírá příběh žena, jež dodnes těží z této zkušenosti. Prošla jí, aby ostatním lidem mohla dodat naději.

Zdroj: Today