Záznam dojemného okamžiku z nemocnice: Zaměstnanci vzdávají hold pacientovi, kterému zbývají jen minuty života

Fotografie: Depositphotos

Tradice, která v této nemocnici vznikla již před několika lety, se odehrává pokaždé, když dárce orgánů odjíždí na operační sál. Všichni zaměstnanci mu vzdají hold, když projíždí „uličkou respektu“.

Pro jednoho život končí a pro jiné začíná. Dárci orgánů mohou svým rozhodnutím zachránit život hned několika lidem. Truchlící rodina, která je doprovází na poslední cestě k operačnímu sálu, však prožívá pocity, jež si asi neumí představit nikdo, kdo to nezažil. V této nemocnici se chovají k dárcům orgánů a jejich rodinám s největším respektem.

Shromáždí se všechen personál

Na videu se můžete podívat, jak v Nemocnici svatého Lukáše v americkém Meridianu provázejí zaměstnanci pacienta na jeho poslední cestě. Všichni se shromáždí podél zdí vedoucích k operačnímu sálu a v tichosti vzdají hold pacientovi, který kolem nich projíždí. Nejsou tu jen sestry a lékaři, ale i všechen ostatní personál, kuchařky, uklízečky a administrativní pracovníci.

Za pacientem jdou i jeho rodinní příslušníci, kteří ví, že jejich milovaný bude brzy odpojen od přístrojů. Přestože je to pro ně nesmírně těžká chvíle, díky zaměstnancům, již tak vyjadřují rodině účast, je to pro ně přece jen trochu snesitelnější. Zaměstnanci stojí pietně podél zdi a procházející rodině tiše děkují.

První poctu vzdali synovi zdravotní sestry z nemocnice

Celá tradice vznikla v květnu v roce 2016, když Mark Hagen, 24letý muž, náhle zemřel. Mark byl čerstvý absolvent univerzity a zrovna měl nastoupit do své první práce. Bohužel se tak už nestalo. Zemřel náhle a nečekaně. Jeho maminka v této nemocnici pracuje jako zdravotní sestra v infuzním centru. Vedoucí ošetřovatelek Deb Comptonová tehdy řekla, že by se mělo něco udělat.

Nejjednodušší způsob, jak podpořit zdrcenou rodinu a vyjádřit jim soucit, bylo shromáždit se a doprovodit mladíka a jeho rodinu k operačnímu sálu. Rodiče věděli, že Mark si přál darovat orgány v případě, že by zemřel, a hodlali jeho přání splnit. „Opravdu to ukázalo velký respekt a soucit, který zaměstnanci měli. Můj manžel a já jsme si toho velmi vážili,“ řekla Markova matka.

Doprovázení dárce se stalo tradicí

Dokonce prohlásila, že je ráda, že se Mark rozhodl pro darování orgánů. Pomohl tak zachránit život celkem sedmi lidem, včetně ženy, která dostala jednu z jeho ledvin a slinivku břišní. Rodina Hagenových si s touto ženou dokonce vytvořila přátelské pouto. Bolest ze ztráty syna nemůže utišit nic. Avšak vědomí, že díky němu dostalo několik lidí šanci na život, zmírňuje jejich bolest a posiluje víru, že jeho smrt nebyla zbytečná.

Od toho dne se z „uličky úcty“ stala v této nemocnici tradice. Transplantace tu probíhají zhruba dvakrát týdně a každý zaměstnanec, který může být na chvíli postrádán, jde vzdát úctu dárci orgánů. „Byl to jen náhlý nápad, ale jsme rádi, že to splnilo náš původní záměr uctít rodinu, netušili jsme, že to bude mít tak skvělý dopad,“ dodala Deb Comptonová.

Zdroj: 6ABC