Zvýšené slinění v hlubokém spánku nemusí být známkou nemoci či poruchy

Fotografie: Pexels

Spánek je pro člověka podstatnou součástí života. Během něj tělo načerpá novou energii a mozek může podstoupit proces regenerace. Nedostatečné vyspání může mít vážné následky jak na fyzický stav, tak především na ten duševní. Dle věku se pak odlišuje potřebná doba spánku.

U dospělého člověka se odhaduje na 7 až 8 hodin. Pokud jedinec tvrdě usíná, může se objevit i zvýšené slinění. Někteří odborníci tvrdí, že tento jev nepředznamenává nic závažného. Jedná se o přirozenou reakci organismu.

Zvýšené slinění během spánku značí kvalitní odpočinek

Pokud během spánku sliníte, nemusíte se ničeho obávat. Pravděpodobně spíte velmi kvalitně a hluboce, což je pro regeneraci velmi důležité. Tento jev značí, že fáze REM probíhá nepřetržitě. Pojďme se tedy na jednotlivé aspekty ohledně samotného spánku podívat z blízka. Co je to vlastně fáze REM a non-REM?

  • REM fáze: jejím specifikem jsou rychlé pohyby očí. Trvá po zhruba 90 až 120 minut. Zahrnuje tak zhruba dvacet procent celkové doby během spaní. Vědci dosud nepřišli s přesným výkladem toho, proč vlastně k samovolným očním pohybům dochází. Existují však určité teze. Jedna praví, že mozek se snaží vstřebat veškeré za den přijaté informace a vjemy a také je filtruje. Druhá teze zase říká, že tento proces je důležitý pro rozvoj centrální nervové soustavy.
  • non-REM fáze: oči se nehýbou, metabolismus je celkově zpomalen, sníží se tělesná teplota a u nervových buněk dochází k poklesu aktivity. Tento proces je nezbytný pro regeneraci organismu.

Výše uvedené fáze se během spánku pravidelně střídají.

Jaké mohou být další důvody zvýšeného slinění během spaní?

I když nadměrné slinění není primárně nebezpečné a dochází k němu zpravidla při hlubokém spánku, mohou se vyskytnout i další důvody, které tento jev způsobují. Mezi ty nejčastější patří například nachlazení, či rýma.

Ucpaný nos brání pravidelnému dýchání, a tak začnete automaticky dýchat ústy. A protože během spaní nekorigujete své mimovolní pohyby, můžete klidně usnout s otevřenou pusou, což způsobí následné slinění.

V některých případech může nadměrná tvorba slin ve spánku souviset i s překyselením žaludku, či nadýmáním a plynatostí. Rozhodně ale není důvod panikařit. Tělo vám samo napoví, zda se jedná o problém, či nikoliv. Pakliže si nejste jistí, navštivte svého lékaře.