V dávné minulosti chodili lidé boso a mělo to své pro i proti. Určitě jim nehrozilo takové poranění, jak bychom si mohli myslet. Jejich kůže byla díky tomuto mnohem tvrdší a přizpůsobena terénu. Horší to bylo spíše se zimou. Teprve pozdější obouvání bot nepříznivě ovlivnilo jeden z nejdůležitějších lidských smyslů. Tím je bezesporu cit. Body, které máme na dlaních a chodidlech jsou propojené s vnitřními orgány. Chůzí bez obuvi – tedy naboso – stimulujeme tyto jednotlivé body a zlepšuje se tak i činnost souvisejících orgánů.
Životodárná proudící energie
Lidským tělem proudí vitální energie. V Číně tomuto jevu říkají Či, v Indii Prána. Pamatovat si tyto názvy není vůbec důležité, ale je dobré vědět, že mají vliv na naše zdraví. Tento systém se dá přirovnat ke krevnímu oběhu. Správné fungování těchto energií znamená, že orgány dostanou všechnu potřebnou energii. A naopak, pokud jsou tyto dráhy někde blokovány, můžeme onemocnět. Proto je chození naboso velmi zdravé, protože se stimulují (masírují) jednotlivé body, a probouzí se tak tok energie.
Akupresurní masáže
Určitě už jste slyšeli o akupresurní masáži, podložkách – dokonce i nazouvacích, které mají na sobě výběžky. Právě ty pomáhají nahradit chůzi naboso. Tvrdí se, že je vhodné promasírovat nejen chodidla, ale i dlaně a to minimálně po dobu 5 minut každé ráno. Zlepší se vám tak a upevní zdraví.
Co vše lze chozením naboso či akupresurní masáží ovlivnit? Infekce horních dýchacích cest, nervové vypjetí a podrážděnost, zácpu, potíže se srdíčkem, hormonální nerovnováha, alergie, úbytek energie, ospalost, únava a mnoho dalších. Jestli je vám hloupé vyrazit na procházku boso a nemáte vlastní zahrádku, poslouží bednička s pískem. Chodit boso se doporučuje podle staré čínské medicíny na kamíncích, hrbolcích a písku.
Fotografie publikována se svolením imagerymajestic Photography/FreeDigitalPhotos.net
KOREKCE: Nikol Sotolářová