Jak na pigmentové skvrny

Trápí vás nerovnoměrné zabarvení kůže? Poradíme vám jak ho řešit a také mu předejít. Co je vlastně hyperpigmentace? Nazývají se tak poruchy pigmentace kůže, které se projevují zvýšenou tvorbou kožního barviva v určitém místě na těle. Místa nepravidelné pigmentace se objevují na spáncích, čele, tvářích a kolem úst. Objevují se také na postranních partiích krku, hřbetech rukou a předloktí. Mají převážně hnědé až šedohnědé zbarvení.

Jak skvrny vznikají?

Hlavními příčinami vzniku poruch pigmentace jsou genetická dispozice, UV záření a hormonální vlivy. Na místech, která jsou nejčastěji vystavena slunečnímu záření – hřbety rukou, obličej a dekolt se objevují také tzv. stařecké skvrny. Buňky, díky kterým se tvoří pigment ( barevné kožní barvivo), se nazývají melanocyty. Ty jsou spolu s buňkami pokožky odpovědné za zbarvení určité části kůže.

Celoroční ochrana

Některé pigmentové skvrny mohou sami vymizet, většinou ale přetrvávají řadu měsíců a let. Existují ovšem také flíčky, které vydrží už navždy. Pokud vzniku nových skvrn chcete zabránit, je třeba radikálně snížit vystavováním pokožky slunečnímu záření. Samozřejmostí by pak měla být celoroční ochrana obličeje před UV zářením používáním denních krémů s ochrannými faktory.

Účinná kombinace

Co si ale počít s již existujícími pigmentovými skvrnami? Používání ochranných krémů je samo o sobě účinné jen jako prevence. Proto je nezbytná kombinace UV filtrů s přípravky, které mají tzv. bělící nebo zesvětlující účinky. Jedním z nich je například kyselina azealová, která přispívá k tomu, aby vše bylo v rovnováze.

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net