Kalanchoe a její pěstování – nechte rozkvést váš balkon!

Kalanchoe – neboli kolopejka – je pokojová rostlinka s masivními lesklými lístky a bohatou růžicí drobných kvítků, která je nenáročná na pěstování a do vašeho bydlení vnese příjemnou radost. Pochází ze severního Madagaskaru – díky čemuž je přezdívaná madagaskarský zvonek – kde se hojně pěstuje a roste zde jako polokeř. Existuje řada odrůd, mezi něž patří například pinnata, tubiflora, manginii či blossfeldiana. Kolopejku lze pěstovat v domácnosti nebo na balkoně, kdy vám tato krásná rostlinka může vyrůst do výšky až 30 cm, přičemž ji můžete tvarovat řezem. Jak na pěstování madagaskarského zvonku vám prozradíme v dnešním článku.

Jak vybrat vhodné místo

Co se umístění týče, Kalanchoe není nikterak náročná a spokojená bude zvláště na stejnoměrně světlém místě, kde do ní nebudou pražit přímé sluneční paprsky. Umístíte-li ji do polostínu, pak rozhodně neuděláte chybu. Pro tuto pokojovou rostlinu je ideální teplota pohybující se okolo 20°C, přičemž v zimním období by teplota neměla klesnout pod 10°C.

Kalanchoe a zalévání

Při pěstování kolopejky při nízkých teplotách je dobré omezit zálivku. Nemusíte se bát, rostlinka je nenáročná na vodu a rovněž i na vlhkost vzduchu. Doporučuje se kolopejku zalévat měkkou, odstátou vodou a rozhodně ji nepřelévejte – nadměrnou zálivku květina snáší špatně. Pokud dojde k přemokření kořenového balu, začnou květina zahnívat kořeny a rostlinka vám neporoste.

Jaký substrát je vhodný

Substrát vhodný pro pěstování kalanchoe by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Určitě nebude na škodu, přidáte-li do substrátu trochu dřevěného uhlí a antuky, tím rozhodně nic nezkazíte. V období od března do září je dobré jednou za dva týdny přihnojit speciálním tekutým hnojivem pro kaktusy. Zatímco mladší rostlinky je třeba přesadit jednou ročně, u starších rostlin bohatě postačí každé dva až tři roky.

Jak kalanchoe rozmnožit

Kdo zatouží po rozmnožení této pokojovky, nemusí se tohoto úkolu vůbec bát – množení není složité. V létě na kolopejce vyrostoudrobné výhonky, které buď samy odpadnou, nebo je možné je lehce odloupnout. Tyto výhonky je pak možné zasadit do vhodného substrátu, zalít růstovým simulátorem a umístit na vhodné místo.

Obrázek: pixabay.com