Letní koupání a záněty

Fotografie: Shutterstock

Horké počasí přímo láká k osvěžení na koupališti. Bazén nebo přírodní koupání pro ženy někdy ale skrývá potenciální riziko. Se správnou prevencí a důrazem na intimní hygienu se ale nemusí zánětů močových cest ani vaginálních obtíží po koupání obávat. V rychlosti si zde představíme pár jednoduchých zásad, abyste, milé dámy, mohly co nejdříve vyrazit k vodě!

Léto a zánět močových cest

Vysoké teploty naznačují nic o tom, proč je prochladnutí a zánět močových cest v létě tak častý. Viníkem je ale často chladná voda. Ještě zákeřnější je, když žena nebo dívka zůstane po koupání v mokrých plavkách. To už je zánět močového měchýře úplně na spadnutí. Rozvoji infekce navíc často pomůže dehydratace a zanedbání pitného režimu, což se v parném létě povede velmi často. Samozřejmě může stát za zánětem také znečištěná voda na koupání. 

Kvasinkové infekce z vody

Pozor během letního koupání dejte i na vaginální obtíže. Nezřídka se stane, že se zánět močových cest u žen a dívek rozšíří také na tuto intimní oblast. Vaginální potíže kromě znečištěné vody může dělat také voda ošetřené chlorem. Jak je to možné? Chlor ve vodě přece brání přenosu mikroorganismů! To je sice pravda, ale chlor také dráždí a hlavně zvyšuje přirozené pH. Kyselé pH intimních partií má u žen protektivní funkci. Kvůli působení chloru se tento efekt vytrácí a náchylnost k vaginálním zánětům roste. 

Jak se chránit před záněty z vody?

Letního koupání se nemusíte vzdát. Stačí si osvojit zásady pro prevenci “koupacích” infekcí. Jak na to?

1. Dbejte na pitný režim

Dostatek tekutin je v horkém létě důležitý nejen pro zdraví močových cest. Zanedbat ho může znamenat velké potíže také s bolestmi hlavy a úpalem. Mějte proto v létě lahev s vodou vždy po ruce. 

2. Pozor na kvalitu vody

Znečištění vody může být velký problém, obzvláště pokud by se do ní dostaly bakterie z organických hnojiv nebo odpadní vody. Pečlivě si proto koupací místo vybírejte a sledujte zpravodajství o kvalitě vody.

3. Klaďte důraz na hygienu intimních partií

Intimní partie vyžadují speciální péči. Používejte na intimní hygienu proto výhradně přípravky na tento účel určené. Předejdete díky tomu narušení přirozeného pH a s tím souvisejících komplikací. 

4. Pozor na mokré plavky

Mokré plavky pěkně studí, i když je venku teplo. Po koupání proto neotálejte a běžte se převléknout. Stejně je vhodné si po koupání odskočit na malou, převléknout se tedy můžete třeba na toaletách.

5. Využijte ochranné pomůcky

Máte s chlorovanou vodou špatné zkušenosti? Na ochranu intimního zdraví slouží speciální tampony napuštěné vazelínou, které zabraňují průniku chlorované vody. V lékárničce se hodí také mít krém na kvasinkovou infekci například Canesten, abyste v případě potíží mohla co nejdříve zakročit. 

6. Posilte imunitu

Imunitu celého organismu posílí zdravá a pestrá strava bohatá na vitamíny a stopové prvky. Vedle toho k posílení obranyschopnosti intimních partií využijte krémy na úpravu intimního pH nebo třeba vaginální probiotika. 

 

Zdroj obrázku: JomNicha / Shutterstock.com