Víte, jak si správně vybrat činky?

Fotografie: Shutterstock

Pokud jste milovníky outdoorových sportů, můžete teď s příchodem zimy tak trochu trpět a nevědět „kudy kam. Proto je dobré mít i variantu indoorového cvičení či posilování, kterou pak můžete využívat celou zimu, ale i další dny, kdy to na venkovní sportování úplně není. A takovou variantu představují právě činky.

Činky tvoří základ domácí posilovny

Udržovat si fyzičku i v zimě je jistě potřeba. Obzvlášť, když si představíme, kolik kalorií nabereme jen přes Vánoce a Nový rok. 

Ovšem vybavit si domácí posilovnu tak, aby za to stála a přitom moc nestála, není úplně jednoduché. A právě činky patří mezi to naprosto nejzákladnější vybavení, které prostě musíte mít. 

Jsou skladné, takže je můžete uložit třeba pod postel nebo do rohu místnosti a rozhodně nebudou překážet. Navíc je máte vždy po ruce, není třeba je složitě vytahovat, skládat a po cvičení zase rozkládat a namáhavě uklízet. 

Další velkou výhodou je, že nejsou nijak drahé, alespoň tedy oproti jiným posilovacím strojům. A hlavně s nimi můžete posilovat různé části těla různými způsoby, což se o ostatním nářadím také úplně říct nedá. 

Jaké činky existují a jak se v nich vyznat?

Činek je velké množství. Rozdělit je můžeme do několika skupin podle pár kritérií. K tomu základnímu dělení patří činky podle stylu úchopu a posilování. Máme tedy tyto.

Barbell neboli obouruční činky

Jak už sám název napovídá, s těmito činkami se cvičí tak, že se drží v obou rukách. Činku tvoří osa a kovové či plastové závaží. Obvykle vám stačí mít doma jednu osu a několikero závaží, kterými si regulujete hmotnost činky.

Dumbbell neboli jednoruční činky

Opět nám již sám název napoví, že s jednoruční činkou posilujeme jedou rukou. Je tedy dobré mít vždy dvě o stejné hmotnosti. Díky své skladnosti jsou právě tyto činky super na domácí posilování.

Ovšem i jednoruční činky můžeme rozdělit do dvou základních skupin. A to na:

  • Nakládací, které tvoří tyč a závaží, jež si podle své potřeby na tyč umístíte a připevníte zámkem. Můžete si tak koupit jeden pár tyčí a několik kotoučů o různých hmotnostech (vždy po páru) a přidávat či ubírat podle vaší aktuální potřeby.
  • Monobloky, které tvoří jeden kus o konkrétní váze. Není tedy možné závaží vyměňovat či doplňovat. Patří sem především činky aerobní a ke kondičnímu cvičení. Myslete tedy už při jejich pořizování na to, jakou váhu od činek očekáváte. Pořiďte si nejprve jeden pár a po několika odcvičených sadách se rozhodněte, zda další pár bude těžší, či lehčí.

Kettlebell

I toto náčiní se řadí mezi činky. Vypadá jako koule s úchytkou. Obvykle je kettlebell opravdu hodně těžká činka a používá se jinak, než jak jsme u činek zvyklí. Můžeme ji použít například při kombinaci silového cvičení s kardio cvičením.

Posilovací vesty a činky na kotníky a zápěstí

Tento druh činek můžete využít jak při domácím cvičení, tak i venku, například při běhání či aerobním cvičení. V podstatě při jakémkoliv cvičení, kde využíváte váhu vlastního těla. Vytvoří vám závaží a budete tak spalovat více kalorií a formovat svalovou hmotu.