Řešení artritidy přírodní cestou: Léčba aloe verou, česnekem, zeleným čajem nebo kurkumou

Fotografie: Andrea Pavanello / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0 it

Bylinky a koření lze použít jako přírodní prostředky ke zmírnění zánětu při revmatoidní artritidě. Přečtěte si o účinných možnostech stravování, které vám pomohou zmírnit příznaky.

Není žádným tajemstvím, že příčinou bolesti u revmatoidní artritidy je zánět. Proto je dobré přidat do jídelníčku protizánětlivé bylinky a koření. Některé léčivé byliny jsou v přírodní medicíně známy již po tisíciletí pro své účinky na zmírnění nepříjemných příznaků mnoha onemocnění. Na začátku je však třeba poznamenat, že následující složky samy o sobě pravděpodobně nemají významný vliv na příznaky revmatoidní artritidy. Pouze jako součást protizánětlivé diety může mít jejich konzumace během dne kumulativní účinek na účinné zmírnění příznaků, říká doktorka Kerry Boyle.

Aloe vera

Aloe vera, která v poslední době rychle získává na popularitě, nachází své využití při mnoha onemocněních a příčinách. K dostání je ve formě gelů, tablet, prášků i celých listů. Ačkoli je známá především díky svým účinkům v péči o pokožku, orální aloe vera lze použít i při léčbě bolesti způsobené artritidou.

Zázvor

Zázvor, po staletí používaný v asijské medicíně a kuchyni, je v medicíně známý svou schopností potlačovat zánětlivé molekuly zvané leukotrieny a syntézu prostaglandinů, což jsou látky podobné hormonům, které způsobují bolest a zánět. V kuchyni doporučujeme kuřecí nebo zeleninový pokrm s nakrájeným čerstvým zázvorem nebo marinovaný zázvor jako svačinu. Nastrouhaný zázvor můžete přidat také do polévek nebo do hřejivého podzimního čaje.

Potraviny, které pomáhají snižovat hladinu kyseliny močové v těle a předcházejí tak problémům s klouby

Zelený čaj

Zelený čaj, který se v Asii konzumuje již tisíce let, obsahuje polyfenoly, což jsou látky bohaté na antioxidanty. Pomáhají snižovat zánět, chrání klouby a také vyvolávají pozitivní změny imunitního systému, jež zmírňují závažnost artritidy. Každodenní přestávka na čaj tak může být nejen příjemná, ale také velmi zdravá.

Fotografie: Pexels

Kurkuma

Kurkuma je koření známé svou zlatavou barvou a odedávna se používá k obarvení a ochucení pokrmů. V ájurvédské a čínské medicíně se hojně používá k léčbě mnoha onemocnění, včetně artritidy a nemocí pohybového aparátu. Kurkuma a kurkumin (účinná látka, která dodává kurkumě žlutou barvu) mají kromě protizánětlivých účinků také analgetické účinky. Přidávejte ji do polévek, dušených pokrmů a kari (například do lahodného zeleninového kari s kuskusem).

Česnek

Čerstvý česnek nakrájený na plátky, mletý nebo nasekaný na kousky oživí každý pokrm svou silou a zároveň pomáhá zmírnit bolest spojenou s revmatoidní artritidou. Stejně jako u pórku a cibule snižuje konzumace česneku množství prozánětlivých cytokinů, čímž zabraňuje destrukci chrupavky a snižuje zánět kloubů. Česnek lze přidávat do mnoha pokrmů včetně těstovin, masa nebo zeleniny. Je také součástí mnoha známých omáček, včetně tzatziků.

Eukalyptus

Eukalyptus je rychle rostoucí stálezelený keř a jeho listy a olej se používají jako lék na řadu onemocnění. Aromaterapie s použitím eukalyptu je známá tím, že se používá k léčbě nachlazení, zánětu vedlejších nosních dutin a překrvení, ale také tím, že snižuje bolest, otoky a záněty v těle. 30minutová inhalace eukalyptového oleje spolu s nosným olejem výrazně snižuje bolest během jednoho dne.

Kajenský pepř

Jedná se o pálivé koření, které patří do čeledi paprikových a obsahuje kapsaicin, účinnou látku, jež se doporučuje při bolesti spojené s artritidou. Mnohé zdroje doporučují používat kapsaicinové krémy nebo gely k lokální aplikaci pro úlevu od bolesti při artritidě. Při 20minutové lokální aplikaci naznačují, že 5 % kapsaicinu v přípravku na bázi kaolinu zabraňuje zvýšení zánětlivých markerů v krvi.

Fotografie: Freepik

Šafrán

Šafrán je velmi drahé a ceněné koření, které používají Peršané a Jihoasiaté při vaření. Získává se ze stigmatu květu krokusu šafránového. Při denním podávání šafránu se snižuje počet citlivých a oteklých kloubů a intenzita bolesti kloubů. Dochází také ke snížení zánětlivých markerů v krvi.

Zdroj: Healthline, eMediHealth