Potraviny, které pomáhají snižovat hladinu kyseliny močové v těle a předcházejí tak problémům s klouby

Fotografie: Depositphotos

Kyselina močová vzniká během trávení. Jedná se o organickou sloučeninu na bázi purinů. V malém množství je potřebná pro správné fungování našeho nervového systému a některých částí mozku.

Její přebytek však negativně působí na některé tkáně v těle, což může vést až k trvalému poškození kloubů, žaludku nebo jater.

Pokud v našem těle dochází k hromadění kyseliny močové, je potřeba s tímto stavem bojovat správně zvoleným jídelníčkem. Při speciální dietě jsou konzumovány potraviny, které na sebe aktivně vážou krystaly kyseliny močové z krve, a tím ji odstraňují z našeho těla. Dochází tak k čištění nejen naší krve, ale také ostatních tkání těla a našich kloubů. Například zelenina neobsahuje žádné puriny, její konzumací tedy dochází ke zlepšení zdravotního stavu při nemocech jako je například dna, hypertenze nebo onemocnění ledvin.

Čím je kyselina močová nebezpečná pro naše zdraví  

Při trávení potravin bohatých na bílkoviny nebo nesprávné výživě se v těle hromadí velké množství kyseliny močové. Za normálních okolností se vylučuje močí a výkaly, ale pokud je v naší stravě nadměrné množství této kyseliny, dochází k jejímu ukládání v našem těle. To je jeden z hlavních důvodů vzniku onemocnění, jako jsou dna, ledvinové kameny nebo arteriální hypertenze. K hromadění kyseliny přispívá také nadváha, nesprávná životospráva, nadměrná konzumace sladkostí a alkoholismus. 

Fotografie: Pexels

Krystalky kyseliny močové se v našem těle usazují také při nadměrné konzumaci uzenin, tučného masa, ryb nebo potravin z konzervy. Hromadění kyseliny ale může být také vedlejším účinkem konzumace diuretik. Ke snížení hladiny této kyseliny je zapotřebí do našeho jídelníčku zařadit potraviny, které nám s tím pomohou. Lékaři nám po vyšetření obvykle sestaví speciální dietu, která nás chrání před vznikem nevratných změn našich kloubů. Z našeho jídelníčku bude zapotřebí vyškrtnout červené maso, uzené maso, ale hlavně nadměrně sycené a slazené nápoje. 

Které potraviny je vhodné do našeho jídelníčku zařadit 

Výborným pomocníkem je v tomto případě artyčok. I když se jedná o poměrně neobvyklou potravinu, obsahuje velké množství antioxidantů, které na sebe vážou krystalky této kyseliny. Artyčok obsahuje velké množství vlákniny, má tedy prospěšný vliv na náš trávicí systém i metabolismus. Působí močopudně, a tím brání hromadění nebezpečných látek v ledvinách. Dobrým pomocníkem je pro nás také zelenina, a to převážně z rodu cibulovitých. Sáhnout můžeme například po pórku či šalotce, ale chybu neuděláme ani s obyčejnou cibulí kuchyňskou.

Fotografie: Pexels

Potraviny bohaté na karoten budou našemu zdraví víc než prospěšné. Mezi takové se řadí nejen mrkev, ale například také dýně. Dýně dodává našemu tělu potřebné antioxidanty a pro naši konzumaci jsou nejlepší dýňová semínka.

Mrkev se doporučuje konzumovat v syrovém stavu, tedy bez předchozí tepelné úpravy. Ideálně se hodí do salátů. Pokud do našeho jídelníčku zařadíme celer, bude nám pomáhat s očistěním krve od nebezpečných toxinů. Je výborným pomocníkem v případě, že bojujeme s obezitou.

Zdroj: Healthline