Důležité hormony, které brání úspěšnému hubnutí. Co dělat s každým z nich

Fotografie: Freepik

Snahy o hubnutí někdy komplikuje samo tělo, které se snaží bránit všemi možnými způsoby. Na vině, že kilogramy nejdou dolů, totiž může být hned 6 různých hormonů, které je potřeba nejdříve pochopit.

Snížení tolerance k inzulinu

Inzulin slouží k udržení normální hladiny cukru v krvi. Pokud nefunguje správně, může se v krvi vyskytovat nedostatek cukru pro výživu buněk, nebo naopak jeho nadbytek, což má za následek ukládání právě do tukových zásob. Tělo totiž tuto situaci vyhodnotí jako moment, kdy je všeho dostatek, takže je potřeba šetřit na horší časy a ukládat do tuků. Při snaze o hubnutí se to může projevovat pocitem vlčího hladu, kdy máte chutě hlavně na sladké potraviny a nejrůznější zdroje sacharidů, které jsou co nejvíce kalorické.

Vysoká hladina kortizolu

Kortizol je stresový hormon, který v těle aktivuje celou řadu zvláštních biochemických procesů a spouští lehce rozdílné fungování metabolismu. To se mimo jiné projevuje právě přibíráním na váze. Je to z toho důvodu, že si vystresované tělo chce udělat zásoby na horší časy. Nadměrná tvorba kortizolu bývá problém při příliš striktní dietě, chronickém stresu nebo při nedostatečném a nekvalitním spánku.

Fotografie: Freepik

Nerovnováha estrogenu

Estrogen, který je více známý jako ženský pohlavní hormon, hraje důležitou roli při regulaci hmotnosti vašeho těla. Pokud je estrogenu v těle přebytek, začne si ukládat více tuků a to hlavně do ženských problematických partií, jako jsou boky a břicho. Zvýšená hladina tohoto hormonu může být důsledkem nadměrné konzumace masa. Další příčinou nerovnováhy estrogenu může být syndrom polycystických vaječníků nebo obezita, kdy tuková tkáň funguje také jako určitý druh hormonu.

Nedostatečná reakce na leptin

Leptin je hormon nasycení. Jakmile je tělem vyslán tento signál, nemáme pocit hladu. Jenže se může stát, že tento proces nefunguje správně, takže si tělo neustále myslí, že má pořád hlad a je nutné pokračovat v jedení. Většinou je to kvůli nedostatečné reakci, kdy buňky přítomnost leptinu v zásadě ignorují a nedochází ke správné reakci.

Fotografie: Freepik

Nízká hladina testosteronu

Mužský pohlavní hormon je důležitou součástí metabolismu mužů i žen. Kvůli nedostatečnému množství tohoto hormonu si tělo více ukládá tuky a naopak hůře tvoří aktivní svalovou tkáň, což může být komplikace při cvičení, když se zároveň snažíte podávat nějaké výkony.

Problémy se štítnou žlázou

Dalšími problémy mohou být nedostatečné nebo naopak nadměrné tvoření hormonů štítné žlázy. Tento velmi důležitý orgán pro celkové fungování organismu totiž vylučuje hned několik důležitých látek. Výsledkem tak může být nevysvětlitelné přibírání na váze. Druhým extrémem, kdy štítná žláza naopak funguje velmi dobře, je přílišné hubnutí. Pokud máte podezření na tento problém, navštivte lékaře.

Zdroj: Healthline