Odborníci pojmenovali kroky, které vedou ke snížení rizika vzniku mozkové mrtvice

Fotografie: Freepik

Mozková mrtvice je zákeřným problémem, který se může objevit naprosto kdykoliv. Někteří lidi jsou k rozvoji tohoto onemocnění více náchylní. Riziko zvyšuje také nezdravá životospráva a nevhodné životní návyky. Dobrou zprávou však je, že pravidelnou prevencí můžete snížit riziko mozkové mrtvice téměř na minimum.

Jak vzniká mozková mrtvice

Mozková mrtvice typicky vzniká zablokováním některé z tepen v mozku. V menším procentu případů může být na vině také prasknutí cévy. Obě tyto možnosti jsou přitom velmi nebezpečné a život ohrožující. Mezi ohrožené skupiny lidí patří především kuřáci, lidé s vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem. Možný vznik mozkové mrtvice platí také pro staré lidi a všechny, kteří mají genetickou predispozici.

Jak snížit riziko vzniku mrtvice

Prevence dokáže značně pomoci a snížit a oddálit riziko vzniku mozkové mrtvice. Lékaři tak běžně doporučují několik základních opatření:

  • fyzická aktivita
  • zdravá strava
  • kontrola cholesterolu v krvi
  • přestaňte s kouřením

Mezi nejčastější a zároveň velmi důležitou radu od lékařů patří dodržování zdravého životního stylu. To zahrnuje pravidelnou fyzickou aktivitu. Nemusí jít o žádné velké výkony v posilovně, ale počítají se například pravidelné procházky na čerstvém vzduchu.

Fotografie: Pixabay

Když k tomu navíc přidáte zdravou stravu, která bude z velké většiny tvořena přírodními a co nejméně zpracovanými potravinami, jste na dobré cestě. Právě zdravý životní styl totiž může odstranit i jeden z rizikových faktorů pro rozvoj mozkové mrtvice, kterým je nadváha a obezita.

Protože většina případů mrtvice vzniká v důsledku ucpání důležité tepny, je nesmírně důležité hlídat si hladiny cholesterolu. Existuje totiž dobrý cholesterol a špatný. Ten dobrý potřebujete pro stavbu buněčných membrán, kdežto ten špatný se hromadí ve stěnách cév, což může způsobit právě jejich ucpání. Se snížením hodnot špatného cholesterolu pomáhá speciální dieta s vyřazením potravin bohatých právě na tyto druhy tuků.

Pro výrazné snížení šance k rozvoji mozkové mrtvice také určitě přestaňte s kouřením, které navíc představuje rizikový faktor pro celou řadu dalších nebezpečných a život ohrožujících onemocnění.