Přidávat aviváž do každého praní není v některých případech vhodné

Fotografie: Depositphotos

Kdo by nechtěl měkké a voňavé prádlo? Těžko odolat a nepřidat při praní prádla také aviváž, vždyť přece prádlo bude tak nadýchané! Některé hospodyňky lijí aviváž do zásobníku nebo přímo na prádlo do pračky bez uvážení, že tím škodí nejen samotnému prádlu, ale nepřiměřeně zatěžují životní prostředí?

Jsou totiž případy, pro které se aviváž vysloveně nehodí a prádlo se tím nenávratně poškozuje. V jakých případech aviváž vůbec nepoužívat nebo jí nahradit něčím jiným?

Hlavní důvody, proč nepoužívat aviváž

Aviváž, přes mediální masáž, není vhodná pro všechny druhy prádla a oblečení. Zejména to platí pro savé materiály, které dobře absorbují vodu a vlhkost. Chemické složky aviváže mohou ovlivnit funkčnost vláken nebo fakticky danou věc zcela zničit.

Kromě toho je nutné si uvědomit, že ceny aviváží jsou poměrně vysoké a lze je nahradit levnějšími alternativami. V neposlední řadě obsahují celou řadu chemikálií, které zatěžují a ničí životní prostředí, zamořují odpadní vody. Pro jaké materiály je aviváž navíc zcela nevhodná?

Fotografie: Freepik

Mikrovlákno

Různé utěrky, hadry, ale také ručníky nebo další funkční oděvy z mikrovlákna je nutné prát zcela odlišně, není také vhodné při praní těchto věcí používat aviváž. Látky z mikrovlákna jsou totiž z tenoučkých vláken, přibližně 10krát tenčích, než je lidský vlas, při použití aviváže se tato vlákna nenávratně poškozují.

Sportovní a funkční oblečení

Aviváž se nesmí používat také na žádné absorpční materiály, ze kterých se běžně vyrábí sportovní a funkční oděvy, ale také boty. Aviváží se totiž speciální vlákna, která absorbují tělesný pot, ničí. Nedoporučuje se používat aviváž také při praní nepromokavých oděvů nebo těch, co obsahují polyester, nylon a elastan.

Ručníky

Aviváž u ručníků je pro mnohé hospodyňky povinnost, musí přece vonět! Sice osuška vypraná bez změkčovadla není příjemná na dotyk, ale aviváž snižuje savost froté.

Fotografie: Pixabay

Vhodnější je proto použití menšího množství aviváže, pokud na ní lpíte, nebo ji nahradit octem a vodou. Postačí tak přidat do praní 120 ml bílého octa, ručníky budou měkké a příjemné bez nežádoucího zápachu.