Vyvarujte se chyb při vaření zeleniny, které způsobují zbytečnou ztrátu vitamínů. Dopouští se jich přes 80% lidí

Fotografie: Unsplash

Připravit a uvařit zeleninu umí každý z nás. Určitě si říkáte, co je na tom tak náročného, Jste si ale jistí, že umíte zeleninu nachystat tak, aby si udržela maximální množství vitaminů? Mnoho lidí loupe brambory do hrnce s vodou, pak jim vymění vodu a dá vařit. Ale takhle prosím pěkně ne, vylijete si všechny vitaminy do odpadu.

Příprava zeleniny před vařením

Než začnete zeleninu tepelně upravovat, je potřeba ji správně připravit. Určitě všichni víte, že je třeba zeleninu nejprve správně očistit a zbavit všech nečistot. Zde nastává první velký otazník. Existují dvě možnosti, co se slupkou provést:

  • oloupat
  • neloupat

A teď jak se rozhodnout, zda zeleninu zbavit slupky či nikoli. Jak je všeobecně známo, ve slupce se drží nejvíce vitaminů, proto pokud to jde, měla by být slupka ponechána. Pokud je slupka ošklivá, nebo pochází z dlouho skladovaného kusu, samozřejmě ji vyhoďte.

Fotografie: Pixabay

Když je ale zelenina mladá a pěkná, dejte přednost jen očištění kartáčkem. Pokud stačí jen místy vykrojit, dejte si s tím tu práci. To platí pro všechen druh zeleniny, zkuste si třeba uvařit k obědu brambory ve slupce, vůbec to není špatné. Slupka je chuťově zanedbatelná a dopřejete tím tělu o mnoho vitaminů navíc.

Zároveň čerstvou zeleninu nikdy nenamáčejte na zbytečně dlouhou dobu do vody. Pokud to jde, vyhněte se namáčení úplně a kusy zeleniny jen opláchněte pod tekoucí studenou vodou. Pokud zeleninu potopíte do mísy s vodou, vyplavíte si všechny vitaminy, to byste pak žvýkali hmotu bez živin. Stejně tak vždy použijte pouze studenou vodu, horká voda vitaminy zahubí a výsledek nebude o moc lepší.

Fotografie: Pixabay

Vaření v páře

Vaření v páře je pro zeleninu nejšetrnější způsob, jakým ji lze tepelně upravovat. Zelenina zůstane dobrá, zachová si svou barvu, a především maximum svých vitaminů. K úpravě použijte parní hrnec, který naplníte trochou vody. Opravdu jen trocha stačí, zelenina se má dělat v páře, kterou voda produkuje, ne potopená ve vodě. Pokud doma nemáte parní hrnec, můžete vařit zeleninu stejným způsobem v obyčejném hrnci v cedníku.

Když už zeleninu uvaříte ve vodě, vodu za žádných okolností nevylévejte. Všechny vitaminy ze zeleniny se Vám usadí ve vodě. A vylít takové množství vitaminů by byla škoda, ne? Raději si vodu uschovejte a použijte třeba jako základ na nějakou dobrou polévku.