Rychlé fígle, díky kterým vyřešíte 90 % problému se zipy. Oblečení už nikdy kvůli rozbitému zipu nevyhodíte

Fotografie: Depositphotos

Zdánlivě pokažený zip nemusí být hned na celkovou výměnu. Chce to trošku trpělivosti, ale většinou se dá po domácku opravit.

Zip se může zaseknout, vyjet z kolejí, neustále se rozepínat, nebo se může utrhnout část jezdce. Nemusíte však svůj oblíbený kousek hned vyhazovat nebo běžet pro šicí stroj, abyste celý zip pracně vyměnili. Na časté problémy se zipem existují jednoduché postupy, s nimiž bude opět fungovat jako nový. Stačí jen trocha zručnosti a malé kleštičky.

Zaseklý zip

Všichni to dobře známe a často jsme se sami přesvědčili, že hrubá síla tady úplně nepomůže. Mnohdy bývá důvodem zaseknutí to, že jezdec s sebou nabral i kus nějaké látky nebo nitě. Je potřeba prozkoumat, co zip drží. Zaseknutou látku pak můžeme pomocí pinzety zpod jezdce vytáhnout. Někdy nevidíme žádnou překážku, proč by zip neměl jezdit. Tehdy je dobré zip promazat, a to z vnitřní i vnější strany. Postačí k tomu obyčejné kostkové mýdlo, balzám na rty nebo vazelína.

Zip se neustále rozepíná

Zapnete si bundu a najednou koukáte, že zip je celý otevřený. To bývá způsobeno tím, že někde na zipu je poškozený nebo zkřivený zoubek. Nejdříve tedy identifikujte místo, v němž se zip přestane správně zapínat, a prohlédněte všechny zoubky. Ty, které jsou pokřivené, vyrovnejte malými kleštičkami. Zip promažte a vyzkoušejte znovu.

Fotografie: Freepik

Zip se uvolnil z jedné kolejnice

To vyžaduje trochu trpělivosti a drobnější práce. Nachystejte si menší kleštičky. Je potřeba jezdec na uvolněné straně kleštičkami mírně roztáhnout, aby šel nasadit zpět na zip. Nasuňte ho zpět na své místo a dobře srovnejte zároveň s druhou stranou zipu. Poté jezdec kleštičkami opět stlačte do původní polohy.

Rozepínání puntu

Zvláště u džínových kalhot se často stává, že se zip pořád rozepíná, a my se tak neustále musíme kontrolovat a zapínat. Na to existuje jednoduchý trik. Navlečte na jezdec zipu kroužek na klíče. Zip zapněte a kroužek zahákněte za knoflík u kalhot, teprve potom knoflík zapněte. Je to elegantní a nenápadné řešení a vy můžete být v klidu, punt už se vám rozepínat nebude.

Výměna poškozeného jezdce

Pokud se ulomí jenom část jezdce, ale zbyde na něm stále očko, pak stačí očkem protáhnout kroužek na klíče a jezdec se bude zase pohodlně zapínat. Někdy se však jezdec poškodí celý a je potřeba ho vyměnit. Náhradní koupíte v galanterii, vezměte s sebou ten starý, abyste vybrali správnou velikost. Kupte si i zarážky na zip, které budete muset také vyměnit.

Fotografie: Freepik

Na horní části zipu jsou na každé straně zarážky, je to ten poslední širší zoubek. Oba je opatrně odstraňte malými kleštičkami. Starý jezdec vám teď půjde vrchní stranou zipu sundat. Na jeho místo nasaďte nový a na konec každé strany zipu kleštičkami přimáčkněte nové zarážky, aby jezdec nemohl ze zipu vyklouznout.

Zdroj: Cosmopolitan