Sůl je nenahraditelným pomocníkem v kuchyni. Využijete ji ale také při praní nebo likvidaci mravenců

Fotografie: Freepik

Chemická sloučenina chloridu sodného se používá především při přípravě pokrmů. Kuchyňská sůl je totiž základním dochucovadlem a v minulosti se pomocí soli konzervovalo maso. Sůl má ale široké použití i v domácnosti.

Nejen v pohádce Sůl nad zlato si cení tohoto minerálu. Chlorid sodný se totiž používá jako kuchyňská sůl pro dochucování pokrmů a konzervaci, ale existuje celé spektrum jejího využití v domácnosti. Z tohoto důvodu byste měli mít doma soli velkou zásobu. K čemu sůl používat a jak si usnadnit práci?

K odstranění žlutých skvrn od potu na oblečení

Bílé tričko na vyhození jen kvůli žlutým skvrnám v podpaží od potu? Nepříjemné skvrny se objevují na oblečení především v letním horkém počasí, jejich odstranění není vůbec snadné, během praní totiž dochází často k jejich zaprání. V tom případě pomůže sůl, stačí rozpustit jednu lžíci v teplé vodě a aplikovat solný roztok přímo na skvrny. Nechte několik minut působit, poté vymáchejte a v případě odolných skvrn opakujte 2krát nebo 3krát za sebou, poté vyperte v pračce běžným způsobem.

Fotografie: Freepik

K odstranění koleček a skvrn z dřevěných povrchů

Pověstná kolečka na stole nebo skříňce od položeného hrnečku nebo lahve s vodou? I zde pomůže obyčejná kuchyňská sůl, stačí vytvořit ze soli a vody kašičku. Pastu naneste na skvrny na nábytku a nechte chvilku působit, poté otřete vlhkým měkkým hadříkem. Rozhodně pastou skvrny nedrhněte, mohlo by dojít k poškození textury nebo poškrábání povrchu.

K odstranění červeného vína z koberce i oblečení

Stačí chvilka nepozornosti a vystříkne červené víno na světlý koberec nebo luxusní halenku. Nejefektivnější je zasáhnout hned a smíchat kuchyňskou sůl s vodou a pastu nanést přímo na vzniklou skvrnu. Nechte působit asi 30 minut a poté vyperte v horké vodě. Obdobně postupujte v případě koberce, po působení soli vydrhněte horkou vodou a nechte vysušit.

K vyčištění sporáku od spáleného mléka

Vaříte mléko na kakao nebo pudink a přeteklo? Spáleniny od mléka, ale také od přeteklé vody při vaření brambor nebo rýže hyzdí okolí plotének a povrchu sporáku. I na tyto spálené skvrny funguje skvěle sůl. Navlhčete špinavé místo vodou, zasypte jemně mletou solí a nechte působit 15-20 minut, poté odstraňte vlhkou houbou nebo hadříkem a do sucha vytřete papírovou utěrkou.

Fotografie: Freepik

Na odstranění mravenců

Mravenci si vždy najdou cestičku do spíže, kuchyně, chodbičky nebo sklepa. Můžete si samozřejmě zakoupit drahé speciální přípravky na jejich likvidaci. Stačí ale použít kuchyňskou sůl, kterou rozpusťte ve vodě a pomocí rozprašovače postříkejte oblasti, kde si vytváří cestičky od oken, dveří nebo soklů.

K odstranění skořápek pekanových ořechů

Pekanové ořechy jsou zdravé a snadno stravitelné, obsahují celou řadu vitamínů a potřebných minerálů, bohužel mají tvrdou skořápku. S tou si poradí slaná voda, do které ponořte ořechy alespoň na hodinu, poté půjde skořápka snadno oddělit od ořechu.

Zdroj: TheSpruce