Nejčastější výčitky, které lidi trápí na sklonku života. Dělejte vše pro to, aby nepotkaly i vás

Fotografie: Depositphotos

Špatná životní rozhodnutí byla, jsou a budou součástí našich životů. Díky nim ale často přicházíme na pravou cestu, která nás vede k našemu cíli.

Výzkum naznačuje, že největší lítost lidé prožívají v sociálních vztazích a nejdéle nám trvá se s ní vyrovnat v situacích, kdy litujeme možností, pro které jsme se neodhodlali. Pokud budeme jednat v souladu se svými hodnotami, měli bychom se teoreticky lítosti vyhnout. Občas ale stačí nevhodný komentář, který nám zůstane v hlavě, a problém je na světě. Podle amerického výzkumu Morrison & Roese lidé nejčastěji prožívají výčitky týkající se vztahů, rodiny, vzdělávání a kariéry. Proč tedy tak často litujeme?

Čeho nejvíce litujeme

Jednou z možností, jak se těmto pocitům vyhnout, je plánování. Ale člověk míní, život mění. Některé životní události naplánovat nelze, záleží už jen na tom, jak jste schopni se se situací vyrovnat. Dobrým způsobem, jak zjistit, čeho lidé ve svém životě skutečně litují, je naslouchat pečovatelům, kteří se starají o umírající. Bronnie Ware, australská paliativní pečovatelka, uvedla pět nejčastějších výčitek, které lidé prožívají na sklonku svého života.

Fotografie: Pixabay

Nejčastěji si lidé vyčítají, že neměli dost odvahy žít tak, jak chtěli, a naopak žili podle očekávání druhých. Dále litovali času stráveného tvrdou prací. Uvědomili si hodnotu času a promarněnou možnost strávit ho mnohem lépe. Dále si vyčítali neschopnost být dost upřímní a vyjádřit své pocity. Jako jedna z častých lítostí bylo přání zůstat s přáteli v kontaktu a neodstřihnout se od přátelských vztahů. Lidé si také často uvědomovali, že neprožívali dostatek štěstí, protože štěstí je součást cesty, neznamená cíl.

Nenechte se ovládat strachem

Pocity lítosti v dlouhodobém horizontu jsou pravděpodobnější pro rozhodnutí, která jsme neměli odvahu učinit. Ať už se jedná o práci v zámoří, kterou jsme nepřijali, nebo osobu, kterou jsme nebyli schopni nikdy oslovit. Tento druh lítosti určuje naše představivost, protože si nemůžeme být jisti, jak by naše rozhodnutí dopadla. Můžete si ze strachu představovat negativní scénáře, které se mohou stát, ale nikdy si nemůžete být jisti, zda by se události neodehrály právě naopak. Proto přichází pocit lítosti.

Fotografie: Pixabay

Měli bychom si uvědomit fakt, že každý z nás jednou dojde ke svému poslednímu dni a bude sám sobě největším kritikem. Život není vždy jednoduchý, ale o to je vzácnější, a promarnit příležitosti z pocitu strachu by nás jednou mohlo mrzet. Rozvíjejte proto svá přátelství a važte si vztahů s lidmi, na kterých vám záleží. Pokuste se jednat vždy v souladu se svými hodnotami i za cenu, že by to pro vás nemuselo v danou chvíli znamenat vítězství.

Zdroj: PsychologyToday