Stačí karty dobře zahrát a po padesátce život teprve začne. Klíčem je zbavit se negativity

Fotografie: Depositphotos

Věk je přece jen číslo. Důležitější je to, jaký význam mu dáváme my sami. Někoho padesátka uvrhne do deprese, jiný začíná žít. Zjistěte, jak je to možné.

Padesátka je jedním z životních milníků, definitivně se loučíme s mládím. Děti jsou již většinou samostatné. Většině lidí se tak otevírá prostor k úplně jinému životu, než na který byli mnoho let zvyklí. Nenechte se uvrhnout do deprese. To, že vás už nikdo „nepotřebuje“, vám dává možnost, abyste se konečně začali věnovat sami sobě. Dělejte to, na co nebyl nikdy čas, a pozorujte, jak život krásně plyne. Tíhu a zodpovědnost přenechte zase těm mladším. A udělejte tyto 3 věci, abyste vnesli do života něco nového a pozitivní.

Nechte odejít negativní lidi

Kdo neumí pouštět, nemůže ani nic přijmout. Neplýtvejte energií na udržování něčeho starého, co dávno nefunguje. Nemůžete se rozkrájet. Nemůžete také udržovat něco jen v obavě předtím, že vás zaplaví výčitky svědomí, pokud to opustíte. Nepodléhejte dojmu, že na vás už nic nového nečeká. Pamatujte, že když Bůh dá, máte před sebou ještě dobrých 30 let aktivního života. V tomto světle už je jednodušší potřebné změny udělat.

Nelpěte na starých vzpomínkách. Nemusíte se přátelit s kamarádkou, která vás neustále zaplavuje negativní energií, jen proto, že se spolu znáte už od školky. Uvědomte si, s kým chcete být tady a teď, protože je vám jeho společnost milá. Vyřaďte ze svého života ty, k nimž jste připoutáni lítostí nebo pocitem povinnosti. Není to sobecké, i oni z toho mohou těžit.

Ukliďte si ve své hlavě

Výborný typ, jak se přestat chytat starých pravd a přesvědčení, které vás drží na jednom místě a nedovolují vám vykročit do nového života. Zkuste se někdy na věci dívat jako po lobotomii. Co byste si o té věci, člověku, názoru nebo představě mysleli, kdybyste o ní nevěděli vůbec nic. Uvidíte, jak moc je váš pohled na to, co se děje teď, zatížen tím, co se dělo v minulosti.

zamyšlená žena
Fotografie: Freepik

Ano, životní zkušenosti a ponaučení jsou skvělé. Prošli jste však jimi ne proto, abyste zůstali stát, ale právě proto, abyste i přesto šli dál. Život přichází v každém okamžiku jen tady a teď. Pokud se kvůli situaci a zkušenostem z minulosti bojíte učinit změny, sami si tak omezujete možnosti, které vám život neustále nabízí. Přestaňte se zabývat bývalým partnerem, nepovedenými dětmi i domnělými neúspěchy. To všechno je už pryč a před vámi tak může vyvstat něco nečekaného. Stačí si to jen dovolit.

Přestaňte pochybovat, opravdu se nic nepokazí

Pochybnosti samy o sobě mají užitečný význam. Zabrání lidem v tom, aby se bezhlavě pustili někam, kde si ublíží, tvrdě narazí nebo neuspějí. Problém s pochybnostmi je však v tom, že jsou nadužívané. Lidé tak pochybují i ve věcech, ve kterých je šance na úspěch mimořádně vysoká. Pochybnosti jim však zabrání přijmout tuto změnu nebo příležitost a důsledkem je pak stagnace a nemožnost se pohnout k něčemu novému a lepšímu.

Nepochybujte už o tom, že to zvládnete, že takhle to přece nebude fungovat a co by tomu řeklo okolí. Pozorujte, co vám vaše hlava řekne pokaždé, když vás napadne něco udělat jinak, než jste zvyklí. Budete překvapeni, jakého sabotéra jste si za ta dlouhá léta ve vlastní hlavě vypěstovali. Pošlete ho na zasloužený odpočinek a nechte si jen ty pochybnosti, které jsou zdravé a opravdu vás chrání před katastrofou.

Zdroj: Haber