Zašedlé záclony mohou být opět zářivě bílé. Stačí zvolit správný postup při jejich praní

Fotografie: Freepik

V drogeriích je k dostání široké spektrum přípravků na bělení prádla i přípravky určené přímo k praní záclon. Chcete-li ale vyzkoušet postupy našich babiček, v tomto článku se možná inspirujete.

Kvalitní záclony nejsou nejlevnější, proto bychom si přáli, aby nám vydržely co nejdéle. Obzvláště namáhané jsou záclony v kuchyni, kde se v nich usazuje mastnota a zápach z vaření. Pokud se v bytě nebo domě kouří, záclony dostávají obzvlášť zabrat, a i při pravidelném praní zůstávají zašedlé.

Fotografie: Freepik

Záclony perte v pračce správně

Prát záclony už od začátku tak, jak se má, je základem. Pokud chcete mít jistotu, že se záclona praním nepoškodí, perte ji raději ručně. Do pračky by měly záclony přijít ve speciálním pytli na jemné prádlo, aby se neponičila jemná vlákna. Prací program by nikdy neměl překročit teplotu 40°C. Nejvhodnější je ale teplota 30°C. Pokud nemáte prací pytlík, záclonu do pračky alespoň poskládejte. Ždímání nastavte na maximálně 400 otáček. Po vytáhnutí z pračky záclonu hned pověste, nezmačká se a uschne rychle, i když nebude dokonale vyždímaná. V žádném případě nedávejte záclonu do sušičky! Nedoporučuje se ani používání aviváží a změkčovadel, ta by mohla poškodit jemná vlákna záclony.

Amoniak vybělí záclonu lépe než bělidlo

Amoniak, takzvanou čpavkovou vodu, zakoupíte v drogerii nebo lékárně. Je vysoce účinný při praní záclon nasáklých nepříjemnými pachy, zvláště tabákovým kouřem. Také látku krásně vybělí. Do 10ti litrů teplé vody přidejte 1 polévkovou lžíci amoniaku a 1 polévkovou lžíci pracího gelu. Záclonu do připraveného roztoku namočte na několik hodin. Poté záclonu opláchněte čistou vodou a vyperte v pračce, podle postupu uvedeného výše.

Fotografie: Freepik

Přírodní postup – použijte kuchyňskou sůl nebo jedlou sodu

Sůl i jedlá soda nejen dobře bělí, ale také odstraňuje skvrny a ničí zašedlé odstíny záclony. Opět si přichystejte 10 litrů teplé vody, do ní přidejte 5 polévkových lžic obyčejné soli (nebo sody) a 1 lžíci pracího gelu. Záclonu namočte na několik hodin (doporučuje se alespoň 4 – 6  hodin). Následuje opět oplach čistou vodou a praní v pračce.

Na velký úklid, ke kterému patří i praní záclon, závěsů a mytí oken, se na začátku zřejmě moc netěšíte. Pokud ale nakonec vidíte kvalitní výsledek své práce, víte, že ta námaha za to stála.