Deprese má několik psychosomatických příznaků, o kterých se moc nemluví. Nejde jen o poruchy nálady

Fotografie: Freepik

Člověk, který trpí depresí má často různorodé nálady. V jednu chvíli je vtipný a veselý a za několik málo okamžiků je velmi smutný.

Depresivní stavy nejsou jen o tom, že lidé trpí poruchou nálad. Bohužel s sebou toto psychické onemocnění nese také další potíže. Jde o psychosomatické symptomy, které se u každého jedince s depresí mohou projevit. Změny mohou lidé s depresí cítit v podstatě na celém těle. Jedním z velmi častých jevů při depresi je porucha spánku. Přitom nemusí jít nutně o nespavost, říká psycholog Timothy J. Legg.

Tělo říká, že je něco špatně

V případě poruch spánku se lidé s depresí mohou často v noci budit. Problémem může být nespavost nebo naopak spánek delší než deset hodin denně. Známkou deprese však může být také bolest na hrudi. Bolest je totiž velice častým psychosomatickým příznakem duševních chorob. S depresí a samozřejmě také s nedostatkem spánku jde ruku v ruce únava. Bohužel v tomto případě jde o začarovaný kruh. Jeden problém posiluje ten další.

Fotografie: Freepik

S depresí mohou být spojené také bolesti svalů a kloubů. Bohužel může díky depresi dojít k tomu, že bolest bude chronická. Studie ukazují, že lidé s depresí mají vysokou pravděpodobnost, že je postihnou chronické bolesti kloubů i svalů. S psychickou nemocí mohou souviset také zažívací potíže. Člověk, který trpí depresí může mít sklony ke zvracení a trápit ho mohou také průjmy nebo zácpa. Jistě víte, že ve stresu vás může bolet břicho. Mozek je totiž s tímto traktem propojený.

Fotografie: Pixabay

Problémy nastanou v sexu

Pacienti trpící depresí mohou často trpět na bolest hlavy. Přijít mohou dokonce migrény. Kromě toho deprese velmi strmě snižují náladu na erotiku a sex. A pokud už k němu tito lidé svolí, pravděpodobně si ho vůbec neužijí. Problém se sexuálním životem ještě prohlubuje fakt, že lidé s depresí se často obrací k alkoholu nebo k drogám a hledají v nich útěk od všeho. Pochopitelně i drogy nebo alkohol mohou zhoršit postoj k sexu.

Fotografie: Pixabay

Kromě všeho výše zmíněného mohou mít lidé s depresí také potíže s pohybem. Buď bude problém takový, že dojde ke zpomalení pohybů nebo to bude přesně naopak a půjde o pohybový neklid. S psychickou nemocí může souviset také bušení srdce nebo pocit dušnosti. Mnohdy lidé přes veškeré fyzické problémy ani netuší, že jejich prvotní problém je duševní onemocnění. Bohužel, deprese je onemocnění nejen duše, ale také těla.

Zdroj: Healthline