Manipulátor pozná, na koho si může troufnout. Podle jasného chování poznáte, že je vámi emocionálně manipulováno

Fotografie: Freepik

Na manipulaci je nejhorší to, že si ji oběť neuvědomuje, dokud není od manipulátora odtržena. Jenže to už bývá většinou pozdě.

Manipulaci, zvláště ve vztazích, lze identifikovat jako chování, kdy se jedna osoba snaží ovládat tu druhou. Většinou to bývá za účelem způsobit škody na psychice či k vlastnímu prospěchu. Jakmile někoho doopravdy milujete, je velmi těžké si přiznat, že s vámi může tato osoba manipulovat. Pokud ovšem cítíte, že je něco špatně, zkuste se zamyslet, jestli se vás netýkají věci níže uvedené.

Máte strach ze samoty a opuštění

Většina obětí ignoruje možnost, že je s nimi manipulováno. Důvod to má jednoduchý, manipulátor do nich zasadil strach ze samoty. Oběti věří, že když se ozvou s tím, že se jim nějaké chování nelíbí, budou opuštěny a zůstanou samotné. Výsledkem poté je, že jsou tiše zneužívány.

Fotografie: Freepik

Začínáte pochybovat o realitě

Tato metoda se nazývá „gaslighting“. Jedná se o to, že manipulátor donutí oběť myslet si, že má problémy s vnímáním reality. Může vám podsouvat, že jste řekli něco, co jste nikdy neřekli, a nebo naopak zpochybňovat události, které se staly, pozměnit jejich detaily… Za chvíli jste ztraceni a vytváří se vám závislost na manipulátorovi, protože on přece ví všechno lépe než vy.

Jste neustále emocionálně nabití

V tomto případě si manipulátor podává základy manipulace prostřednictvím vášnivého a intenzivního spojení. Moc dobře si uvědomuje, že velká láska vede lidi ke zmatenosti a k nasazení růžových brýlí a snaží se toho u vás dosáhnout. Dochází k milostnému bombardování v podobě neustálých hovorů a zpráv, velkým gestům a intenzivnímu kontaktu.

Fotografie: Freepik

Střevní instinkty mohou napovědět

Oběť často pociťuje, že je něco špatně, ale není schopna určit, co to je a proč to není v pořádku. Každý z nás má jistý střevní instinkt, který dokáže rozpoznat vliv manipulace na psychiku, a vysílá díky němu do mozku signály, že se něco děje. Snaží se tím upozornit na hrozbu a při dlouhém trvání by neměl být ignorován.

Máte pocit, že žijete v neustálé nejistotě

Nejdůležitějším účelem manipulace je převzít plnou kontrolu nad člověkem. Nejjednodušší pro tento účel je vyvolat v něm nejistotu. Manipulátoři se nebojí využít jakoukoliv slabost k tomu, aby svou oběť postupně poškodili. Ta se potom bude cítit nejistě a bude se spoléhat na manipulátora, který dostane moc za ni rozhodovat tak, jak je to pro ni „nejlepší“.

Fotografie: Freepik

Jste závislí jen na něm

Díky závislosti mají manipulátoři naprostou jistotu, že svou oběť jen tak neztratí. K tomu ovšem potřebují, aby neměla nikoho jiného, na koho by se mohla obrátit. Postupně ji začne oddělovat od lidí v jejím okolí. Začne přáteli, namluví jí, že jsou falešní. Poté půjde přes rodinu, bude hledat skulinky v jejích vztazích a přesvědčí ji, že ji rodina chce využít. Následně končí u příjmu peněz, dá jí pocit, že s ním přeci pracovat nemusí, když on vše zajistí.

Máte potřebu soutěžit s ostatními

Jak už jste určitě pochopili, se sebevědomým člověkem se jen tak lehce manipulovat nedá. Manipulátoři proto využívají útoku pomocí srovnání, kdy svou oběť nenápadně porovnávají s okolím tak dlouho, až se u ní začnou vytvářet pocity méněcennosti. Ta, pokud si to včas neuvědomí, za chvíli přijde o víru v sebe a bude jednoduchým terčem.

Fotografie: Freepik

Vaše rodina i přátelé ho milují

To není nic špatného v momentu, kdy na vás nic výše zmíněného nesedí. V opačném případě to je docela velký problém, když se budete chystat ze vztahu odejít. Manipulátoři si úmyslně získávají důvěru přátel a rodiny oběti, jelikož ta potom těžko najde pochopení, jakmile si toxicitu partnera uvědomí. Je ale důležité vědět, že za svobodu své duše se vyplatí i ta ztráta pár přátel. Ti praví vám budou vždy věřit.

Zdroj: Consciousreminder