Aby bílé prádlo bylo opravdu bílé, je nutné při praní zvolit ten správný způsob

Fotografie: Pixabay

Každá žena v domácnosti chce vidět bílé prádlo po praní sněhově bílé. Existují účinné způsoby, jak toho docílit a nemít prádlo po pár praních zašedlé či žluté.

Bílé prádlo je nádherné, bohužel však často jen do prvního vyprání. Někdy své kouzlo kvůli zašpinění ztratí ještě dříve. To však neznamená, že byste museli prádlo vyhodit. Existují takzvané lidové způsoby, jak tento problém vyřešit. Tyto způsoby jsou k dispozici všem a určitě nezruinují vaší peněženku. Co tedy bělí prádlo? Čím vybělit oblečení?

Použít můžete například kyselinu boritou

Kyselinu boritou koupíte v lékárně bez předpisu. Pokud chcete dosáhnout bělícího efektu, stačí ji přidat k pracímu prášku, respektive kyselinu nasypte přímo k prádlu do bubnu pračky. Na jedno praní vám budou stačit dvě lžíce. Pro zvýšení účinku je vhodné prát s extra mácháním. Potom kyselina boritá bude správně fungovat. Podobně bude působit také soda. Jistě víte, že patří nejen do kuchyně, ale je pomocníkem v celém domě.

Fotografie: Freepik

Soda navíc nejen bělí prádlo, ale bojuje proti vodnímu kameni, což je výhodné zejména v případě, že máte tvrdou vodu, která zanáší vaší pračku. Do dávkovače prášku přidejte asi 100 gramů sody a dodejte obvyklé množství prášku. Vhodné je pak prát prádlo na 60 stupňů. Pro látky je tato metoda zcela bezpečná a přitom velmi účinná. Jedlou sodu můžete k prádlu přidat už ve chvíli, kdy ho dáváte odmočit před praním.

Využít lze i hydroperit nebo aspirin

Hydroperit je směs močoviny a peroxidu vodíku. Při praní stačí použít asi dvě tablety do bubnu s prádlem, prášek přitom dejte klasicky do zásobníku, jak jste zvyklí. Dále zapněte požadovaný režim praní. Podobně funguje také aspirin. Na bělení však budete potřebovat alespoň deset tablet, které rozdrtíte na prášek a pak je přidáte do bubnu pračky. Pak už stačí prát na vámi zvolený program a teplotu.

Fotografie: Freepik

Pro bělení tkanin je skvělý také peroxid vodíku. stačí do 20 litrů vody přidat tři deci peroxidu a do roztoku namočit prádlo na dvě hodiny. Důležité je každých dvacet minut prádlo promíchat. Látky rozjasňuje také manganistan draselný. Krystaly jsou sice tmavé, ale prádlo namočené v růžové kapalině se nakonec opravdu vybělí. Prádlo je nutné do roztoku namočit na šest hodin. Pak jej musíte vymáchat v čisté vodě a následně vysušit.

Zdroj: Goodhousekeeping