Naučte se správně čistit pračku. Déle vám vydrží a prádlo nebude zapáchat

Fotografie: Freepik

Pravidelně čistit pračku je více než žádoucí, zvláště v dnešní době generace koncentrovaných čisticích prostředků, které se používají při nízkých teplotách. Mastnota, špína a vodní kámen, to jsou největší nepřátelé tohoto spotřebiče, jež ji postupně ničí a snižují její účinnost.

Dobrou zprávou je, že s tím můžete něco dělat. Čištění a údržba vlastně nejsou tak složité, jak se můžete zdát. Stačí jen vědět, jak správně na to.

Proč pračku čistit?

Tak za prvé, jak už jsme zmínili, pokud ji budete pravidelně udržovat čistou, déle vám vydrží a vy ušetříte peníze. Za druhé, vaše prádlo nebude páchnout. Spotřebič, o který nepečujete, obsahuje bakterie a ty způsobují, že vaše prádlo i po vyprání nepříjemně páchne. Často se to stává shlukem mýdla, jež právě zachycuje bakterie, a usadí se společně s nimi na vašem oblečení.

Jak se vyhnout páchnoucí pračce?

Zde je několik tipů, jak se vyhnout tomu, aby vaše pračka páchla a následně tak i vaše prádlo.

  • Místo pracího prášku používejte tekuté prací prostředky
  • Hlídejte si adekvátní množství tekutého pracího prostředku
  • Svou pračku pravidelně čistěte

A co a jak správně čistit? To se dozvíte v následujícím seznamu našich tipů.

Čištění nádržky na prací prostředek a aviváž

Spousta lidí se neuvědomuje, že dávkovač pracího prostředku a aviváže je potřeba vyjmout a vyčistit. Tak snadno odstraníte veškeré zbytky pracího prostředku a aviváže, které se v nádržce nahromadily.

Udržujte buben čistý

Aby buben zůstával čistý, je dobré občas pustit praní naprázdno při 95 stupních. Většina oděvů se totiž pere na 30 nebo 40 stupňů, což bohužel pro dezinfekci bubnu nestačí.

Pokuste se buben takto „vyprat“ jednou nebo dvakrát za měsíc, abyste rozpustili starou mýdlovou špínu a optimálně buben vyčistili. Rez v bubnu můžete odstranit speciálním prostředkem na nerezovou ocel.

Čištění filtru pračky

Filtr pračky filtruje vlákna z oděvů, která se během praní odtrhla z prádla. Najdete jej dole v přední části spotřebiče. Abyste jej mohli vyčistit, nejdříve je potřeba odpojit pračku ze zásuvky, odšroubovat filtr (vyteče trocha vody), filtr vyčistěte pomocí vody a bílého octa a umístěte zpět.

Odvápnění pračky

Odvápněním spotřebiče zabráníte usazování vrstvy vápna na topném tělese. Vápenné usazeniny také spotřebovávají více energie k tomu, aby voda v bubnu dosáhla potřebné teploty.

Vyčistěte gumu

Guma kolem dvířek do pračky je dobrým místem pro hromadění nečistot a bakterií. Proto se soustřeďte i na čištění tohoto místa, a to zevnitř i zvenčí.

Fotografie: Freepik

Nechte dvířka otevřená

Po každém praní nechte dvířka od pračky otevřená. Bakterie se pak budou méně množit.