Neuklízela svůj dům dvacet let, přesto u ní není ani smítko. Vytvořila bezúklidovou domácnost

Fotografie: Depositphotos

Sen každé hospodyňky si splnila tato žena. Úklid je podle ní ta nejstupidnější věc, kterou můžete dělat. Sama na to šla vědecky, a tak vysavač nebo prachovku nedržela v ruce přes dvacet let.

Nikdo nechápal, jak to dělá. Tvrdila, že neuklízí, přesto byl její dům vždy čistý. Chodí jí sem snad uklízet skřítci nebo víly? Své tajemství prozradila až v důchodu, a dokonce i předvedla, jak to funguje. Ve videu pod článkem se tak můžete podívat na něco, co jste zaručeně ještě neviděli. Této dámě v žádném případě nelze upřít vynalézavost a originalitu.

Sama byla živitelkou celé rodiny

A vynalézavá byla již od mládí. Frances Gabe vystudovala polytechniku a její oblíbené předměty byly matematika a fyzika. Ve 23 letech začala pracovat a dostávala velmi slušný plat. Na rozdíl od jejího manžela, který si práci neustále hledal. A tak uzavřeli dohodu – on se bude starat o děti a domácnost, ona bude vydělávat.

Model ženy živitelky, který občas vidíme dnes, v jejich rodině fungoval už v 50. letech minulého století. Po manželovi tak požadovala, aby doma uklízel, protože jí samotné už na domácnost čas nezbýval. Její manžel však domácí práce poněkud zanedbával a byl to také jeden z důvodů, proč se s ním nakonec rozvedla.

V roce 1979 začala pracovat na vysněném projektu

Jakmile opustily domov i její děti, začala v roce 1979 pracovat na projektu samouklízecího domu. Využila svých znalostí fyziky i šikovnosti. V celém domě nainstalovala čisticí systém, díky kterému nemusela uklízet, přesto byl dům zbaven veškerého prachu a nečistot. V podstatě svůj dům přetvořila na jednu velkou myčku nádobí.

Jak to prakticky fungovalo, se můžete podívat ve videu níže. Záběry pochází z roku 1990. Její dům však byl poškozen zemětřesením a důmyslný mycí systém se tak zachoval funkční pouze v kuchyni. I přes to však můžete vidět, jak je u stropu nainstalovaná otáčecí postřiková hlavice, která rovnoměrně sprchuje celou kuchyň. Odvod vody je pak zajištěn odtokovými kanálky v podlaze.

Grace je průkopnicí a nemělo by se na ni zapomenout

Aby nebyl vlhkem porušen citlivý materiál nábytku, měla ho překrytý ozdobnými dečkami z plastu. Vyrobila si i důmyslnou myčku a sušičku prádla v jednom. Jestli je tato žena blázen, nebo génius, posuďte sami. Nelze jí však v žádném případě upřít, že je nejspíš jediným člověkem, který se pokusil uvést do praxe to, o čem ostatní jen sní – vytvořit bezúklidovou domácnost.

Přihlédneme-li k faktu, že moderní technologie byly před 40 lety ještě v plenkách, je její počin skutečně obdivuhodný. Člověk by si řekl, že na tomto poli už jsme se mohli dočkat většího pokroku. Každý, kdo má na starosti domácnost, ví, že běžný úklid zabere desítky hodin týdně a je to nikdy nekončící proces. Frances Gabe tento čas ušetřila a raději se věnovala sochaření a výrobě šperků. Třeba se jednoho dne samočisticí domácnosti dožijeme. Grace pak bude určitě zapsaná jako její průkopnice.

Zdroj: Mammastobene