Vymačkané citrony v koši: Velká prohra všech správných hospodyň. V domácnosti pro ně ještě existuje uplatnění

Fotografie: Depositphotos

Díky mnoha živinám, které obsahuje, je citron na vrcholu seznamu zdravých potravin. Málokdo ale ví, že se dá použít i pro domácí práce.

Tato základní složka našich kuchyní je klíčovým produktem pro úklid celého domu. A abyste dosáhli nulového odpadu, nevyhazujte slupky po jeho vymačkání. Lze s nimi totiž vyčistit celý dům. Citron rozhodně není ovoce jako každé jiné. Díky vysokému obsahu flavonoidů pomáhá tato superpotravina pečovat o naši pokožku, vlasy a zdraví. Tím však jeho vlastnosti nekončí. Kyselina citronová, kterou obsahuje, z něj dělá skvělý čisticí prostředek pro domácnost.

Pro údržbu domácnosti volte přírodní produkty

Černé mýdlo, marseillské mýdlo, rajče, bílý ocet, soda bikarbona a citron jsou přírodní ingredience, které lze použít k čištění domu bez použití chemikálií. Většina komerčních čisticích prostředků je plná toxických látek, jež jsou škodlivé pro vaše zdraví a životní prostředí. Chcete-li svůj domov udržovat čistý od podlahy až ke stropu, vyberte si čisticí prostředek, který je šetrný k přírodě, je úsporný a máte ho na dosah ruky.

Fotografie: Freepik

Jak vyčistit domov pomocí citronové kůry

Kyselina citronová, kterou obsahuje, dělá z citronu skvělý čisticí prostředek pro domácnost. K vyčištění nejodolnějších skvrn, k péči o pračku nebo k odstranění vodního kamene z vodovodních kohoutků – tento citrusový plod je víceúčelovým prostředkem, který patří k nejoblíbenějším babským trikům.

Fotografie: Freepik

Odstraňování skvrn od potu a čištění oděvů

Pro čištění oděvů a odstraňování skvrn z textilií je citron nejlepším spojencem. Stačí posypat skvrnu trochou jedlé sody a poté ji potřít citronovou kůrou. Nalijte do misky vroucí vodu a citronovou šťávu a vložte do ní látku. Nechte ji hodinu namočenou v horké vodě. Následně ji můžete prát ručně s přidáním pracího prostředku nebo marseillského mýdla do umyvadla nebo látku vyždímejte a vložte ji do pračky.

Čištění různých povrchů

K čištění kuchyňského nebo koupelnového dřezu a nerezových či keramických povrchů není třeba utrácet jmění za chemické čisticí prostředky, protože samotný citron je velmi účinný při čištění nejodolnějších skvrn. Vymačkejte půlku citronu a použijte ji jako houbu. Vydrhněte povrchy a rozlučte se s nečistotami a vodním kamenem. Nechte šťávu několik minut působit a pak ji opláchněte čistou vodou. Chcete-li kohoutky vyleštit, postupujte stejně a zbytky vápna otřete suchou utěrkou z mikrovlákna nebo savým papírem.

Fotografie: Freepik

Provoňte svůj domov

Tento citrusový plod je vynikajícím čisticím prostředkem pro domácnost, ale také dokáže příjemně provonět váš domov. Citron vymačkejte lisem na ovoce, abyste z něj odstranili všechnu šťávu, a kůru vařte v hrnci s vodou asi 30 minut. Nechte tekutinu vychladnout a poté ji nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Výsledkem je přírodní osvěžovač vzduchu, který pomůže odstranit všechny nepříjemné pachy. Existuje také efektivní trik, jak provonět dům jedlou sodou.

Fotografie: Pixabay

Vyrobte si přírodní odmašťovač

Zapomeňte na odmašťovače prodávané v supermarketech, raději použijte citron, který odstraní všechny mastné skvrny. Kůru z 5 citronů nakrájejte na malé kousky a vložte je do skleněné nádoby. Do sklenice nalijte ocet, pevně ji uzavřete a nechte ji čtrnáct dní stát. Pak přípravek přefiltrujte do jiné nádoby a je hotovo! Přírodní, úsporný a ekologický odmašťovač.

Zdroj: Goodhousekeeping