Odbornice upřesnila, zda je vhodné pít teplou vodu s citronem na lačný žaludek

Fotografie: Freepik

Toto téma je nekonečné – někteří tvrdí, že se má pít nalačno, jiní zase tvrdí, že je to nesmysl. Jiní radí pít vodu s citronem kdykoliv během dne, protože se jedná o přírodní produkt, který je prospěšný v jakékoliv podobě. Voda s citronem a popřípadě mátou je tak předmětem dlouhodobého sporu.

U každého bude potřeba individuální

Každý člověk se cítí po ránu jinak. Někdo musí hned snídat, jiný si jídlo dopřeje až dvě hodiny po probuzení, protože dříve by nic nesnědl. Stejné je to u pití vody s citronem. V článku vysvětlíme, jaké to má pro a proti, pít tuto vodu nalačno a také zde najdete několik receptů.

Nejznámějšími surovinami, kterými se dá osvěžit voda, je citron a máta. Tento nápoj vás vyčistí, zvlhčí a ovlivní metabolismus. Je skvělým stimulantem imunity, a měl by vás ochránit proti chřipce a nachlazení. Také vám výrazně pomůže v hubnutí. Proto ji lidé pijí ihned co se vzbudí, takže na lačný žaludek. Citron je ale kyselý, a tak by nemusel udělat dobrotu pro žaludek. Opravdu záleží na každém z nás, proto my známe své tělo nejlépe a víme, co je pro něj dobré. Pokud navíc smícháte kyselou vodu a třeba smažené jídlo, zaděláváte si na žaludeční problémy.

Důležité je ale množství, které během celého dne vypijete. Nepijte tuto limonádu příliš často, můžete si ji dopřát jednou ráno před jídlem a také večer několik hodin před spaním. Nejlépe užívejte dvě sklenice denně.

Fotografie: Pixabay

Zubaři před vodou s citronem varují

Zubaři se shodují, že citronová voda má škodlivý účinek na zubní sklovinu, kterou poškozuje. Doporučují pít vodu po malých doušcích, aby se do žaludku dostávala postupně. Voda by měla být teplá, ale ne horká. Teplá voda totiž nemusí využívat energii těla k ohřátí.

Tento nápoj si také můžete zpestřit různými surovinami:

  • Máta
  • Zázvor
  • Med
  • Cukr

Klasický recept, který všichni známe, je voda s citronem a mátou. Je ideální pro ty, kteří se rozhodli zhubnout nebo začínají se sportem. Pomůže také nastartovat váš den.

Půlku citronu můžete také vymačkat do teplé vody a přidat dvě lžíce cukru. Tento recept je ideální pro ty, co potřebují mít energii po celý den. Udělat si ho můžete klidně na celý den, popíjejte po doušcích.

Zkuste také recept podle Cynthie Sassové nebo vodu pro sportovce

Další recept obsahuje citron, lžíci nastrouhaného zázvoru, dva litry vodu, několik listů máty peprné a okurku. Je to recept podle Cynthie Sassové, která ho inzerovala jako lék pro ženské tělo, který ho udrží v dobré kondici. Citron, stejně jak okurku, nastrouhejte i se slupkou, proto v nich najdete nejvíce vitamínů. Poté je smíchejte s ostatními ingrediencemi a můžete nápoj pít po celý den.

K poslednímu receptu, který vám ukážeme, budete potřebovat:

  • Půl citronu
  • 10 listů máty
  • 1,5 litru teplé vody

Tento nápoj je vhodný pro sportovce, kteří mají intenzivní tréninky. Je to skvělý nápoj, který vám dodá energii, kterou jste na cvičení vynaložili. Uhasí vaši žízeň a podpoří funkci metabolismu. Citron nakrájejte na malé kousky, přidejte mátu a podlijte vodou. Nápoj před vypitím trochu ohřejte. Je to dobrý nástroj pro posílení celkové imunity a také na nachlazení.

Věděli jste, že pitím citronové vody můžete dosáhnout toho, že přestanete pít silnou kávu? Zkuste kávu vyměnit za vodu s citronem. Citron společně s mátou mají skvělé vlastnosti, které jsou pro naše tělo prospěšné.

Citronová voda má ale biochemické vlastnosti, proto si dejte pozor na případné alergie. Pokud máte citlivou kůži, je dobré se před konzumací těchto nápojů poradit s lékařem, který vám pití citronové vody může dokonce i zakázat. Na internetu najdete i další tipy, jak využít citron nejen v pití, ale také v různých salátech nebo i jako doplněk k masu.